15 березня в Науковій бібліотеці Національного університету «Острозька академія» відбулася презентація рідкісних видань «Кобзаря» із приватної колекції директора арт-кластеру НаУОА, художника-реставратора, краєзнавця Миколи Бендюка.
Захід приурочений до 210-ї річниці з Дня народження Тараса Шевченка.
Із вітальним словом до присутніх звернулася директорка Наукової бібліотеки НаУОА Галина Цепʼюк:
«Рідкісні видання «Кобзаря» із приватної колекції Миколи Бендюка є оригінальними й мають значну історичну цінність. Ще раз переконуємося в тому, наскільки наша історія була непересічною. Водночас, завдяки таким людям, як пан Микола, ми можемо бачити справжні скарби української культури. Дякуємо нашому гостеві й надіємося на подальше пізнавальне спілкування».
Микола Бендюк зібрав унікальну колекцію «Кобзарів» із великої кількості примірників, яка сягає близько 300. Серед них раритетні видання 1907-го і 1861-го років, зокрема діаспорний кобзар 1918 р. з титульною сторінкою, дизайн якої «позичено» з Острозької біблії 1581 р.
«Моя колекція містить рідкісні «Кобзарі», переважно зібрані мною у різних видавництвах до закінчення Другої світової війни. А вже після неї я збираю тільки ті «Кобзарі», які мають певне авторське бачення художника, який їх оформляв. Мені цікаво, коли «Кобзар» продуманий. У своїй колекції маю не тільки «Кобзарі», але й все, що стосується Шевченка»,
У колекції Миколи Бендюка також є прижиттєве видання «Букварь южнорусскій», яке, як розповідає колекціонер, було видане за власні кошти Тараса Шевченка у 1861 році для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безплатних недільних школах.
Під час зустрічі пан Микола розповів, що збирає лише рідкісні «Кобзарі», які мають на своїх сторінках цікавий погляд на творчість Шевченка, передусім неординарні ілюстрації, виконаніву різних техніках і напрямах художнього мистецтва. Крім того, Микола Бендюк презентував «Острозький Кобзар», який містить вибрані твори Шевченка, ілюстровані Юрієм Нікітіним.
«Юрій Нікітін глибокий філософ. Коли він малює, то закладає туди великі сенси, які цікаво потім із ним обговорювати. Йому під силу зобразити у своїх ілюстраціях навіть звук або ж запах»,
Упродовж зустрічі колекціонер подарував для Наукової бібліотеки репринтне видання маловідомого «Кобзаря».
«Хочу висловити подяку, адже дуже приємно почути про «Кобзаря», бо я дізнався багато нового упродовж нашої зустрічі»,
Наприкінці відбулася дискусія, де всі охочі мали змогу поставити запитання Миколі Бендюку.