26 березня до Національного університету «Острозька академія» завітала головна редакторка щоденної всеукраїнської газети «День», член Наглядової ради Національного університету “Острозька академія”, Почесний Академік Острозького академічного братства Лариса Івшина.
Із вітальним словом звернувся Президент НаУОА, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник:
“В Острозькій академії традиційно відбуваються зустрічі з видатними особистостями, які роблять вагомий внесок у формування суспільної свідомості. Серед таких унікальниї яскравих постатей — сьогоднішня гостя, українська журналістка Лариса Івшина. Вона — єдина в світі, удостоєна найвищої відзнаки Острозької академії — ордену «Україна-Фенікс-Лелека».
Завдяки її ініціативам до справи відродження університету долучилися провідні науковці, благодійники та меценати. Серед них — подружжя Віталія та Олени Гайдуків, зусиллями яких академія отримала безцінні дари: оригінал Острозької Біблії, новий автобус і оновлену Наукову бібліотеку. Саме завдяки публікаціям у газеті «День» про академію дізнався канадський меценат Ераст Гуцуляк, за фінансової підтримки якого було збудовано академічну вежу імені Ярміли Гуцуляк та який суттєво посприяв будівництву нового навчального корпусу”.
Важливою частиною заходу стало підписання угоди про користування з освітньою та науковою метою бібліотекою аудіо- та відеоматеріалів Євгена Кириловича Марчука.
«Коли йдеться про те, як поширювати правду про Україну у світі, важливо бути багатомовними. Україна повинна доносити свою правду різними мовами, а кожен студент має усвідомлювати, що про нас знають недостатньо. Наше завдання — зробити все можливе, щоб голос України звучав зрозуміло і близько для наших сусідів їхніми рідними мовами.»
“Сьогоднішня подія є яскравим свідченням того, наскільки важливими для академічної спільноти є зустрічі з людьми, які творять сучасну Україну. Архів Євгена Кириловича Марчука, який передала нашій академії Лариса Олексіївна, є неоціненним надбанням для студентів, науковців та дослідників. Це ще один крок до збереження і поширення історичної правди, на основі якої формується свідомість майбутніх поколінь. Ми вдячні Ларисі Олексіївні за її незмінну підтримку та вагомий внесок у розвиток нашого університету.”
Першим з студентської спільноти для роботи з архівом було визначено студента освітньої програми “Історія та археологія” Назарія Івахіва.
“Для мене є честю сьогодні отримати з рук Лариси Олексіївни цей кейс з архівом Євгена Кириловича Марчука. Як було сказано, цей кейс нагадує президентські ядерні кейси, але я скажу більше: саме в ньому зберігається найпотужніша зброя – правда, яка здатна руйнувати численні міфи, що їх Росія десятиліттями ширила і продовжує ширити про нашу історію.
Ці документи – не просто артефакти, а ключ до розуміння процесів, які формували нашу державність, крізь призму життя і діяльності великого державника – Євгена Кириловича Марчука. Його внесок у становлення незалежної України та зміцнення її безпеки є неоціненним. Щиро сподіваюся й обіцяю, що цей архів стане ще одним важливим інструментом у боротьбі за історичну справедливість, а також гідним вшануванням пам’яті Марчука, якому багато в чому завдячує і Острозька академія.
Сьогодні висловлюю щиру вдячність за довіру та можливість працювати з цим архівом Ларисі Олексіївні, а також ректору Едуарду Михайловичу та президентові нашого університету Ігорю Демидовичу Пасічнику.”
Завдяки Ларисі Івшиній було створено Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді - перший в Україні.
Особливою є роль газети «День» у формуванні нового покоління українських журналістів. Саме завдяки літній школі журналістики, яку багато років поспіль організовувала редакція, чимало студентів і випускників академії отримали унікальний досвід, який допоміг їм стати знаними журналістами, громадськими діячами й політиками.
Саме з ініціативи газети «День» університет неодноразово відвідував Євген Марчук, який будучи на посаді міністра оборони, передав Острозькій академії закинуті військові казарми. Згодом вони стали студентським містечком і військовим ліцеєм.
Наприкінці зустрічі у традиційному форматі «запитання — відповідь» студенти поставили Ларисі Івшиній низку важливих питань. Зокрема, обговорювали тему «детоксу» історичної свідомості та його впливу на майбутнє України, ролі інформаційного фронту у боротьбі за історичну правду, а також взаємозв’язку між історичною пам’яттю та національною безпекою в сучасних умовах.
“Пані Лариса розповіла багато актуальних речей про виклики, які сьогодні стоять перед українським суспільством. Мене особливо вразила її здатність чітко та зрозуміло пояснювати складні теми, надихати на критичне мислення та особисту відповідальність кожного за майбутнє нашої країни.
Після зустрічі я почала глибше замислюватися про те, наскільки важливо формувати власний світогляд, бути активною у громадському житті та вміти відстоювати свої позиції. Щиро вдячна Ларисі Івшиній за мотивуюче спілкування та мудрі настанови, які точно стануть мені у пригоді в подальшій професійній діяльності у сфері національної безпеки.”
“Зустріч із Ларисою Івшиною була чудовою можливістю дізнатись більше як про сучасну історію України, так і про наше давнє минуле. Зокрема, багато ми говорили про спадок діяльності Євгена Кириловича Марчука, становлення держави у 90-ті та 2000-ні, а також про Українську революцію 1917-1921.
Лариса Івшина неймовірно ерудована, цікава, та приємна людина. Вона зарядила своєю харизмою та знаннями усіх слухачів. Такі гості, як пані Лариса, точно дають зрозуміти, що ти навчаєшся у місці для майбутніх державотворців”