Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

«Леся Українка. Код нескорених»: онлайн-читання до 154-річчя письменниці

25 лютого 2025 р.

25 лютого виповнюється 154 роки від дня народження Лесі Українки – української поетеси, драматургині, громадської діячки. Багато її творів стали шедеврами світової літератури. 

У цей день науково-дослідний центр «Універсум Лесі Українки», кафедра української мови і літератури Острозької академії та літературна студія «Літера» організували й провели літературні онлайн-читання «Леся Українка. Код нескорених».

Із вступним словом звернулася докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови і літератури, голова науково-дослідного центру «Універсум Лесі Українки», модераторка зустрічі Олександра Вісич:

«Ми зібралися в буремні дні, сповнені болісними спогадами й новими викликами. Ми повинні шукати опертя і знаходимо його в нашій історії, культурі, постатях, які стали символами незламності. Леся Українка – це приклад нескорености, який сягає крізь століття. Досвід її покоління – це досвід боротьби в умовах бездержавности, коли саме слово «Україна» було викликом російській імперії. Сьогоднішня імперія погрожує нам вчергове і ставить під сумнів саме наше існування й право на нього. Ми ж продовжуємо шлях наших предків, розуміючи, що отримали у спадок не лише мрію про Україну, але й саму державу, яку мусимо тепер боронити від ворога, не дати йому спаплюжити нашу історію, викривити нашу культуру, викрасти і знищити нашу мову. Це наш лицарський обов’язок перед тими, хто боровся до нас і перед тими, хто прийде після нас».

Як розповіла пані Олександра, одним із мотивів заходу є лицарство у значенні сакрального кодексу честі й доблесті, що вибудовувала у своїх творах Леся Українка. Вона створювала персонажів, які через випробовування, зневіру, втрати проносили стяг надії та найголовніше – гідності. 

«Сьогодні нашою метою буде показати, наскільки актуальним є слово Лесі Українки й те, що воно залишило відгук у сучасних віршах поеток, які перейняли стяг класика»,

додала Олександра Вісич.

Захід об’єднав поезію Лесі Українки з творами сучасних українських поеток: Катерини Калитко, Ярини Чорногуз, Олени Герасим’юк. 

Під час заходу також відбулося підбиття підсумків розіграшу раритетної книги Лесі Українки, яка 10 років тому була вивезена з окупованого Криму. 

«Ми долучилися допоміжною банкою до збору ГО «Землячки». Нашою метою було підтримати жінок у війську, а саме зібрати кошти на зимове спорядження. І нам це вдалося. Завдяки вашій цікавості до творчості Лесі Українки та зокрема до її книги, яка є символом незламности нашого духу й культури. Ми щиро дякуємо кожному й кожній за підтримку, поширення й донати. Не зупиняймось!»

зазначила студентка 4-го курсу ОПП «Українська мова та література», модераторка збору Богдана Гайнюк.

Докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови і літератури, дослідниця життя і творчості Лесі Українки, засновниця Музею Лесі Українки (м. Ялта) Світлана Кочерга зауважила:

«Ми поставили за мету вивести книжки з бібліотеки в перші дні окупації. Це було нелегко, бо не мали зв’язку. Випадково знайшли ще одну пошту, яка відправляла останні машини. Українських книжок було багато, й серед них – та книга Лесі Українки, яку хтось із вас отримає. Дуже рада, що ми це зробили, залишати ці книги було неймовірно шкода, бо це іскорки, зокрема й Лесі Українки. Книжка з нами й тепер буде чиєюсь приватною власністю».

Як додала пані Світлана, поняття лицарства – це архетип, лицарі були різні, але є поняття ментального образу гідної та чесної людини. І цей архетип Леся Українка підтримувала й берегла в серці все життя.

Враженнями від заходу поділилася студентка 3-го курсу ОПП «Українська мова та література» Вікторія Савенко:

«Леся Українка – справжній символ нескорености й невтомної боротьби. Захід «Леся Українка. Код нескорених» особливо важливий у контексті сучасної російсько-української війни, адже слова поетеси й сьогодні звучать як заклик до стійкости. Її творчість є потужною зброєю духу, яка підтримує нас у найтяжчі часи. Наші поетичні читання – це нагода вкотре відкривати глибину думок Лесі Українки, чути її голос крізь віки. Для мене велика честь бути частиною цього заходу».