Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

В Острозькій академії відбулася лекція Ірини Руснак «Україна – Европа – росія: історіософські погляди Уласа Самчука»

20 лютого 2025 р.

У межах Відкритого університету Острозької академії 20 лютого відбулася лекція докторки філологічних наук, професорки, деканеси факультету української філології, культури і мистецтва Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Ірини Руснак.

Тема лекції – «Україна – Европа – росія: історіософські погляди Уласа Самчука».

Із вступним словом звернувся завідувач кафедри української мови і літератури, кандидат філологічних наук, доцент Віталій Максимчук:

«Ми розпочинаємо пʼятий рік Відкритого університету Острозької академії. Перша лекція присвячена 120-річчю від дня народження Уласа Самчука – «українського Гомера ХХ століття». Сьогодні відзначаємо ще одну пам’ятну дату – День Героїв Небесної Сотні. Ці дві дати зливаються воєдино, що ще раз засвідчує: Улас Самчук актуальний і донині. Сьогодні в нас у гостях Ірина Руснак – упорядниця, авторка передмов, коментарів і словників до видань творів Уласа Самчука, що вийшли у видавництві «Фоліо» 2022 року. Пані Ірина захистила докторську дисертацію «Художня модифікація національної історіософії в прозі Уласа Самчука» і має три монографії, присвячені творчости письменника».

Ірина Руснак зазначила, що Улас Самчук залишив сучасним поколінням дуже велику літературну спадщину блискучих романів, оповідань, новел, мемуарів тощо. 60 років зі своїх 82, відірваних від Вітчизни, митець звікував на чужині, але, на щастя, доля його закинула не на простори Осту, а на західні европейські, а потім заокеанські терени.

«Це був справді Богом обдарований письменник. Для української культури Улас Самчук цінний передовсім як проникливий мислитель з універсальним світоглядом. На історіософському й філософському рівнях він узагальнив долю нашої України в часі й просторі. Улас Самчук створив цілісну концепцію формування українця нового типу, такого собі конкістадора рідної землі, саме він здатен відродити національну духовність і здобути незалежну українську державу»,

зауважила Ірина Руснак.

За словами пані Ірини, у творчості Уласа Самчука можна виокремити кілька періодів, зокрема европейський, де виділяємо міжвоєнний (1927-1938 роки) і період воєнної та повоєнної доби (1939-1948 роки), і заокеанський (1949-1987 роки). Ірина Руснак додала, що в Празі остаточно сформувалася ідейно-політична позиція Уласа Самчука, який став активним учасником націоналістичного руху, провідним публіцистом Української військової організації, яка передувала ОУН. Празький творчий мейнстрим письменника подарував українській літературі блискучі романи: трилогію «Волинь», «Гори говорять», «Марію», «Кулак», дві збірки оповідань «Месники» і «Віднайдений рай», які принесли митцеві визнання й популярність.

Під час лекції Ірина Руснак закцентувала увагу на двох романах письменника, про які сучасні літературознавці знають дуже мало: «Саботаж УВО» та «На краю часу». Ці дві книги пов’язані з празьким періодом, у них осмислено важливі концепти художньої історіософії автора.

«У темі лекції «Україна – Европа – росія: історіософські погляди Уласа Самчука» найважливішим складником є Україна, яка для письменника була не просто географічним поняттям, а символом національної ідентичности, історії, боротьби. Улас Самчук постійно повертався до теми втраченої державности, роздумував над причинами й наслідками цього явища і вважав, що українці несуть особисту відповідальність за свою долю»,

наголосила Ірина Руснак.

Наприкінці лекції спікерка зазначила, що історія для Уласа Самчука – це не тільки наше минуле, це минуле й майбутнє в теперішньому. 

«Улас Самчук є творцем потужного наративу про національне життя, де проблеми національної свідомости й самобутности займають особливе місце. І цей ідеологічний момент треба визнавати як дуже серйозний позитив не тільки прози митця, але й усієї української літератури. По-друге, художня історіософія в епічних творах дозволила авторові вирішувати масштабні проблеми становлення українського національного світу в контексті мінливого часу сучасної епохи»,

підсумувала Ірина Руснак.

Враженнями від лекції поділилася студентка першого курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Українська філологія: літературні та мовнокомунікативні студії» Софія Лозюк:

«Сьогоднішня зустріч надзвичайно важлива для вшанування пам'яті Уласа Самчука, оскільки він у своєму літературному доробку, немов Мойсей, вів українців до землі обітованої – цілісної незалежної держави зі своїми принципами, традиціями та європейським вектором. Ірина Руснак надзвичайно доступно й наочно довела важливість творчости цього письменника на теренах України, за що ми їй вдячні».