Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

#20 кроків до Уласа Самчука в Острозькій академії

19 лютого 2025 р.

До 120-річчя від дня народження видатного українського письменника Уласа Самчука 19 лютого в Науковій бібліотеці Національного університету «Острозька академія» відбувся захід «#20 кроків до Уласа Самчука». 

Із вступним словом звернувся завідувач кафедри теорії та історії держави і права, доктор філософських наук, професор, письменник Петро Кралюк:

«Улас Самчук є одним із найкращих українських прозаїків ХХ століття. У школах вивчаються такі радянські письменники як Олесь Гончар, Олександр Довженко й низка інших, а націоналіст Улас Самчук – ні. Це є одним із показників того, що в Україні, на жаль, не цінують авторів, які мали таку національну спрямованість. Упродовж тривалого періоду часу твори Уласа Самчука видавалися як правило не державними видавництвами, це були приватні ініціативи. Нещодавно видавництво «Фоліо» випустило 20 томів творів цього автора. Сьогодні до Острозької академії завітав справжній знавець творів Уласа Самчука, його земляк Андрій Живʼюк, який багато досліджував творчість письменника і спілкувався з його музою Марією Зотц».

За участі доктора історичних наук, голови Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Андрія Живʼюка обговорили творчість і пізнали долю «літопи сця українського простору».

«Напередодні ювілею, 120-річчя від дня народження Уласа Самчука, в мене виникла ідея познайомити ширший загал із письменником, таким явищем в українській літературі й суспільному житті XX століття через серію постів у соціальній мережі «Фейсбук». Їм можна дати назву «#20 кроків до Уласа Самчука». Тому щиро дякую Острозькій академії за запрошення й можливість бути сьогодні тут із вами й обговорювати творчість цього письменника»,

зазначив Андрій Жив'юк.

Спікер додав, що практично вся Україна була відображена в творчості Уласа Самчука в різному часі XX століття, у якому він жив, яке знав і памʼятав.

«Життєва й творча доля Уласа Самчука є парадоксальною: він завжди був у центрі подій літературного, громадського, політичного життя, проте водночас почувався, а то й був пойменований іншим, чужим, де б то чи з ким не було. Нинішні «пристрасті» навколо Уласа Самчука мало чим відрізняються від прижиттєвих. Його твори сягають мільйонних тиражів та пієтету, з іншого боку – упередження, ігнорування, негація. Можливо, то є приречення митця? А може у цьому ми, наша суть, наш код, ключ до нашого українського кросворду?»

наголосив Андрій Жив’юк.

Директорка Наукової бібліотеки Галина Цеп’юк зауважила:

«Сьогодні ми ще раз переконалися, наскільки актуальною є творчість Уласа Самчука. Твори письменника вчать нас любити свою землю, мову, культуру й закликають нас до боротьби за правду і справедливість. Особливу подяку хочу висловити пану Андрію та пану Петру за аспекти розповідей, які допомогли краще зрозуміти життєвий шлях письменника та його місце в історії української літератури. Сподіваюсь, що цей захід стане поштовхом для більш глибокого знайомства з творчістю Уласа Самчука. Читайте його книги, які є в нашій бібліотеці, та відкривайте нові грані таланту автора».

Враженнями від зустрічі поділилася бібліографиня Науково-дослідного центру «Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара» Марія Захарчук:

«Сьогоднішня зустріч стала натхненною подією, що обʼєднала поціновувачів творчості Уласа Самчука. Виступи літературознавців, читання уривків із творів письменника й дискусії показали нові грані його спадщини. Атмосфера заходу сприяла кращому розумінню значення Уласа Самчука в українській літературі й історії. Його слово залишається живим й актуальним, нагадуючи про силу духу й любов до Батьківщини».