9 квітня в Національному університеті «Острозька академія» відбулася презентація книги «Дорогобуж – місто князів Дорогобузьких та Острозьких». Автор – директор арт-кластеру НаУОА, мистецтвознавець, краєзнавець, художник-реставратор Микола Бендюк.
Модерувала захід директорка Наукової бібліотеки НаУОА Галина Цеп’юк.
«Історія нашого краю, тих невеликих містечок і сіл, що поряд із нами, завжди викликають інтерес, бо це історія про нас, наших предків, наші звичаї та вірування. Ця книга розповідає про древнє поселення Дорогобуж, що знаходиться поряд, але для багатьох із нас є невідомим, і тому робота пана Миколи є важливим внеском у розвиток краєзнавства, що популяризує історію України та нашої Рівненщини»,
Микола Бендюк розповів, що книга присвячена історії маленького села на Рівненщині, де колись була столиця цілого князівства.
«Дорогобуж – це найдавніше відоме поселення на території Рівненської області. Успенський храм – найстаріша будівля Рівненщини. Станом на сьогодні до кінця не оцінене значення цього маленького села в історії України»,
Пан Микола додав, що ікона Дорогобузька Богородиця, яка зберігається в Рівненському обласному краєзнавчому музеї, є найстарішою чудотворною іконою регіону.
Також багато уваги автор приділяє першим князям Дорогобузьким, нащадками яких були князі Острозькі, а потім їхні нащадки князі Конецпольські та Любомирські.
Заступник завідувача кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського, кандидат історичних наук, доцент Микола Близняк наголосив:
«Книга Микола Бендюка повертає із забуття княжий град Дорогобуж. Автору вдалося з'ясувати роль і значення цього населеного пункту як урбаністичного, релігійного й духовного осередку історичної Волині. Виявилося, що місцеві князі мали династичні й інші контакти з тогочасними європейськими країнами. Праця має важливу роль у популяризації знань про український цивілізаційний вимір і духовність нашого народу».
Враженнями поділився лаборант кафедри історії ім.проф. М.П.Ковальського, магістр історії та археології Владислав Марискевич:
«Це видання є важливим, оскільки проливає світло на минуле невеликого населеного пункту Рівненщини, який в окремі історичні періоди мав значний політичний й економічний статус. Таким був головний «герой» книги – Дорогобуж, центр удільного князівства в період XI-XII ст. У XVI столітті місто перебувало у складі володінь князів Острозьких. У праці згадуються такі визначні пам’ятки, як дорогобузький меч, ікона Богородиці Одигітрії та церква Успіння Пресвятої Богородиці. Вони привертатимуть увагу не лише туристів, але й науковців, істориків та археологів. Ці пам’ятки культурної спадщини, а також ті, що можуть бути виявлені в ході подальших пошуків, відкриють нові факти про політичне, соціально-економічне й культурне життя місцевого населення. Саме цим і визначається актуальність видання на сучасному етапі досліджень історії міст і містечок Волині доби Середньовіччя і ранньомодерного часу».