Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

В Острозькій академії говорили про духовно-моральне й національно-патріотичне виховання дітей і молоді в умовах широкомасштабної російської агресії

09 квітня 2025 р.

9 квітня в Національному університеті «Острозька академія» відбувся круглий стіл на тему «Духовно-моральне й національно-патріотичне виховання дітей і молоді в умовах широкомасштабної російської агресії».

Участь у заході взяли члени Нетішинської та Острозької ради церков, керівники виконавчого комітету Нетішинської міської ради, Острозької міської ради, управління освіти Нетішинської та Острозької міської ради, директори шкіл, представники генеральної дирекції Хмельницької АЕС, президент Острозької академії Ігор Пасічник, завідувачі кафедр НаУОА.

Модератором круглого столу був доктор педагогічних наук, професор НаУОА Василь Жуковський, який звернувся зі вступним словом до учасників:

«Сьогодні ми будемо говорити про освіту й виховання дітей. Діти – це наше майбутнє, ми повинні працювати заради них. Проте водночас є й інше тлумачення цього висловлювання: дорослі люди (батьки, педагоги) – це майбутнє дітей і від того, яких цінностей ми навчимо наших дітей, і буде залежати їхнє майбутнє. Щоб обговорити надзвичайно актуальне питання духовно-морального й національно-патріотичного виховання, ми зібралися в Острозькій академії, бо саме тут є великий досвід, бажання й напрацювання виховувати дітей на відповідних цінностях».

Президент Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник зазначив:

«Острозька академія – це найстаріший і водночас наймолодший заклад вищої освіти в Україні. Студенти нашого університету покликані служити державі. Пишаємося тим, що в Острозькій академії ми виховуємо патріотів на двох фундаментальних принципах – християнська мораль й українська національна державна ідея». 

Виконувач обов’язків заступника генерального директора з персоналу ВП ХАЕС Володимир Гудзь зауважив:

«Для нас велика честь бути тут серед вас, представників освіти, науки, місцевої влади, духовенства – людей, які формують майбутнє нашої держави, наших дітей через виховання й просвітництво. Хмельницька АЕС – це не просто енергетичне серце нашого краю. Ми є й готові надалі бути активними учасниками суспільного життя, підтримувати молодь, освіту, духовність. Саме в об’єднанні наших спільних дій на передовій у підтримці військових і тут, у тилу, закладається основа перемоги. Духовно-моральне й національно-патріотичне виховання формують стійкість нашої нації й дають дітям орієнтири в житті».

Начальник Нетішинської міської військової адміністрації Григорій Олендра наголосив:

«Початок виховання дітей повинен бути в наших сім'ях. Тому потрібно проводити бесіди не тільки з педагогами й духовниками, але й залучати батьків, показувати їм наявні проблеми, а також організовувати спільні заходи з активного обговорення й висвітлення цих питань».

Секретар Острозької міської ради Костянтин Кирилюк додав:

«Ми дуже раді, що в Острозі є такі люди, як Василь Миколайович Жуковський. Завдяки йому в нашому місті вперше порушили питання про духовно-моральне й національно-патріотичне виховання. Усім виконавчим комітетом ми розуміємо важливість цієї теми й повинні докласти максимум зусиль, щоб реалізувати наші напрацювання, аби мати результат хорошого виховання дітей».

Також Василь Жуковський згадав і про секретаря Нетішинської міської ради Івана Романюка, який на початку підтримав ідею духовно-морального й національно-патріотичного виховання дітей і молоді та вселив оптимізм в учасників проєкту, що влада, духовенство й освіта разом зможуть реалізувати цю ініціативу.

Під час круглого столу учасники обговорили заходи для реалізації духовно-морального та національно-патріотичного виховання дітей і молоді в умовах російської агресії в Нетішинській та Острозькій громадах. 

Про роль Острозької академії в духовно-моральному вихованні дітей і молоді упродовж 1995-2025 років розповів доктор педагогічних наук, професор Василь Жуковський. Зокрема за цей період 5620 шкіл охоплено предметами духовно-морального спрямування, підготовлено 7909 вчителів, а 559 578 учнів вивчають відповідні курси. У посібниках з християнської етики закладено й потужний потенціал національно-патріотичного виховання.

«У результаті наших проведених конференцій відбулися формування нової виховної ідеології на християнських цінностях, початок викладання основ християнської етики у школі, а також підготовка вітчизняної науково-педагогічної спільноти до сприйняття християнських моральних цінностей»,

зазначив Василь Жуковський.

На духовно-моральних цінностях християнства як основи формування психологічної стійкості і психологічного імунітету учнів в умовах сучасних викликів закцентувала увагу завідувачка кафедри психології НаУОА, докторка психологічних наук, професорка Оксана Матласевич.

«Ми живемо в непростому кризовому, травматичному світі й нам дуже важливо зберігати стійкість, формувати певний психологічний імунітет. Основою стійкості є те, що сповідується від самого початку відродження Острозької академії, – це християнські цінності й наша ідентичність, патріотичне виховання. Саме вони дають нам опору робити те, що ми любимо, захищати, боронити, творити, розвивати»,

зауважила Оксана Матласевич.

Також під час круглого столу говорили про досвід у викладанні предметів духовно-морального спрямування у школах Острожчини (спікер – начальник управління освіти Острозької міської ради Сергій Губернюк); виховний потенціал предметів духовного морального виховання на прикладі Острозького закладу загальної середньої освіти №3 (спікерка – директорка Острозького закладу загальної середньої освіти №3 Любов Тимчук); перспективи морального виховання учнівської молоді в Нетішині (спікерка – начальниця управління освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради Ольга Бобіна); роль музейних інституцій у формуванні громадянина української держави (спікерка – вчена секретарка Державного історико-культурного заповідника міста Острога Марія Данилюк).

«Лише у співпраці церкви, сім’ї, школи й громади ми зможемо досягти успіхів у питанні духовно-морального та національно-патріотичного виховання дітей і молоді»,

підсумував Василь Жуковський.