14 листопада в Національному університеті «Острозька академія» відбулися презентація й обговорення книги британського письменника та політичного коментатора Дуґласа Мюррея «Самознищення Європи: імміграція, ідентичність, іслам».
Серед спікерів – перекладач книги, богослов, викладач Українського католицького університету Тарас Тимо, а також науковий редактор Федір Левчук.
Із вступним словом звернувся доктор філософських наук, професор, проректор із науково-педагогічної роботи НаУОА Дмитро Шевчук:
«Радий запросити вас на обговорення книги видавництва «Наш формат». Бажаю всім плідної дискусії про те, що відбувається в сучасній Європі; як культурні, релігійні, політичні процеси впливають на європейську ідентичність, цінності, бо книга саме про це. У ній порушуються питання, які викликають обговорення: поширення ісламу в Європі, трансформації, применшення ролі традиційних європейських цінностей, на яких будувався фундамент Європи з епохи Середньовіччя. Це викликає різні думки й бажання дискутувати».
У книзі міститься ретельний огляд масової імміграції мусульман до Європи із Близького Сходу та Африки: передумов, розвитку, соціальних наслідків та кульмінації у формі політичного радикалізму й тероризму, які стали звичним явищем.
Автор показує, як криза ідентичності, зменшення кількості християн, гіпертрофоване почуття провини серед громадян європейських країн, слабкість і безвідповідальність еліт створюють ідейний вакуум, який заповнюють наративи нових завойовників.
Тарас Тимо розповів про концепцію Мюррея, чому виникла ідея перекласти книгу, а також, що найбільше зацікавило в ній.
«Дві третини книжки стосуються соціології та фактології. Автор аналізує суспільні тренди, цитує багато соціологічних даних щодо імміграції, ісламу, пов’язаної з цим злочинності. Другою цікавою складовою книжки є її публіцистична, дослідницько-інтерв’юерська діяльність автора. Наприклад, Дуґлас Мюррей відвідував ті місця, де масово накопичувалися нелегальні мігранти до Європи у 2015 році й говорив із ними. Третім аспектом цієї книги, найцікавішим для мене, є ідейно-культурний аналіз. Автор ставить перед собою питання, чому Європа поводить себе так, що в її історії до цього призвело, що в панівних ідеологічних трендах сприяє такому ставленню й де ми є зараз в ідеологічному плані»,
Федір Левчук закцентував увагу на тлумаченні назви книги й особливостях перекладу її назви «Самознищення Європи: імміграція, ідентичність, іслам».
«Прочитавши книгу, виокремив для себе кілька тез: розмиття ідентичності, яке відбувається у Європі, а також, наскільки цінними для нас є локальна культура, ідентичність, самобутність і що важливо її не втратити. Можливо, після закінчення війни в Україна стане острівком, куди будуть приїжджати люди зі всього світу»,
Враженнями поділився студент 4-го курсу ОПП «Міжнародні відносини» Ярослав Варін:
«Книга авторства Дуґласа Мюррея наповнена актуальними питаннями, що постають перед провідними державами Європи. Однією з тематик, що досить деталізовано висвітлюється, є невиважена міграційна політика ЄС, яка призвела до неконтрольованого потоку біженців і мігрантів із країн Африки, Азії та Близького Сходу, і безпосередньо впливає на теперішній стан справ у країнах Європи. Безумовно, вивчення цього досвіду має неабияке значення для подолання викликів, що сьогодні постають перед Україною у сфері демографії».