24-25 жовтня 2014 р. в Національному університеті «Острозька академія» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Волинь у військово-політичній історії Центрально-Східної Європи (до 500-річчя битви під Оршею, 100-річчя початку Першої світової війни та 70-річчя вигнання з України німецьких загарбників)». Науковий захід вдалося провести завдяки співпраці кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського НаУОА, факультету міжнародних відносин та Українського історичного товариства. У конференції взяли участь 22 науковці, які представляли освітні та наукові заклади України, Литви та Польщі.
У сучасним умовах тематика конференції є надзвичайно актуальною, адже вона не просто нагадала про ювілейні дати нашої історії, нашої боротьби із зовнішніми ворогами, але й про сміливість та силу українського народу. Невипадково, що цей науковий захід розпочався з гімну України, який виконали всі присутні. Під час Першої і Другої світової війни українські землі стали безпосереднім театром військових дій, а наша нація кров’ю виборювала право на державність. Оршанська ж перемога, 500-річчя якої відзначається цього року, протягом багатьох століть давала наснагу в боротьбі з іноземними загарбниками. В ній 8 вересня 1514 р. військо Великого князівства Литовського та Польського королівства на чолі з руським князем Костянтином Івановичем Острозьким, розбило армію Московського князівства.
Вшанування цих ювілейних дат та перемог має важливе значення для патріотичного виховання громадян України, збереження історичної правди і пам’яті про славне минуле та велич Української держави, формування почуття гордості за свій народ та утвердження України як європейської держави, особливо у умовах сучасної зовнішньої загрози.
Пленарне засідання конференції відкрив ректор Острозької Академії Ігор Пасічник, який звернув увагу присутніх на необхідності наукового вивчення малодосліджених сторінок нашої військової історії, популяризації її героїчних сторінок, оскільки це служитиме поглибленню національної свідомості українців, патріотизму та підняттю нашого бойового духу, що такий необхідний для українських громадян сьогодні. Вітальне слово президента Українського Історичного Товариства Любомира Романа Винара зачитала присутнім також декан факультету міжнародних відносин Алла Атаманенко. У вітальному слові професор Любомир Винар наголосив, що невипадково конференція проходить в Острозі — першому вищому навчальному закладі на теренах Східної Європи, який був заснований нащадками переможця битви під Оршею Костянтина Івановича Острозького.
Під час пленарного засідання прозвучало п’ять наукових доповідей, які супроводжувалися жвавими дискусіями. Зокрема, Віктор Атаманенко охарактеризував історіографічні та історичні виміри оршанської битви 1514 р., Микола Бендюк проаналізував мистецьке втілення образу князя К.І. Острозького, наукового співробітника Інституту історії Литви Гедимінас Вайткявічюс розповів про формування Вільнюса як міського поселення, Володимир Трофимович висвітлив українське і польське питання в політиці Австро-Угорщини на початку Першої світової війни, а професор Варшавського університету Юрій Грибовський підготував доповідь про українців в Польських Збройних Силах на Заході під час Другої світової війни.
Після завершення пленарного засідання відбулася презентація посібника «Нариси воєнно-політичної історії України», що був підготовлений і виданий у Національному університеті «Острозька академія». Завідувач кафедри історії ім. проф. М.П. Ковальського НаУОА Володимир Трофимович подякував авторському колективу за плідну працю та наголосив на важливості такого підручника для виховання нового покоління українців. У нарисах висвітлено головні етапи воєнно-політичної історії України з часів Київської Русі до середини ХХ ст., простежено розвиток ідеї державотворення.
Робота конференції продовжилася у рамках роботи двох секцій — «Проблеми військової історії Волині середньовіччя та ранньонового часу» та «Проблеми військової історії Волині нової та новітньої доби». Після завершення роботи секцій координатор конференції Віктор Атаманенко підвів підсумки роботи конференції та наголосив на необхідності проведення подібних конференцій із залученням іноземних колег.
Матеріали конференції незабаром будуть опубліковані у черговому випуску «Наукових записок», а окремі статті — у фаховому історичному журналі «Український історик». Крім того, під час роботи конференції гості мали можливість відвідати музей історії Острозької академії та музеї міста Острога.