Острозька академія – перший освітній заклад, де реалізовано пілотну програму підвищення кваліфікації «Нація єдина: інтеграція та підтримка населення з деокупованих територій»

29.07.2024

Вперше в Україні реалізовано пілотну програму підвищення кваліфікації фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності під назвою «Нація єдина: інтеграція та підтримка населення з деокупованих територій», яка розроблена Національним університетом «Острозька академія» (реалізація програми 24-26 липня 2024 року).

Реалізація програми на базі Острозької академії стала можливою завдяки співпраці із Міністерством молоді та спорту України та Управлінням молоді та спорту Рівненської обласної державної адміністрації.

З вітальним словом до учасників програми звернулися міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков та помічниця ректора з освітнього менеджменту, докторка філософії в галузі права, доцентка Марія Матвійчук.

«Національний університет «Острозька академія» став першим закладом освіти, який відгукнувся на запит Міністерства молоді та спорту України щодо розробки й реалізації освітньої програми підвищення кваліфікації фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності. Університетом було напрацьовано програму в напрямі роботи з населенням, яке проживало на тимчасово окупованих територіях під назвою «Нація єдина: інтеграція та підтримка населення деокупованих територій».

Ми розуміємо, наскільки збройна агресія держави-окупанта проти України актуалізувала питання підготовки фахівців у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, які будуть спроможні долучитася до процесів післявоєнної відбудови держави та її європейської інтеграції, здатні пропагувати національні цінності й будувати ефективну навчально-виховну систему.

Маємо надію, що структура програми та її успішна реалізація фахівцями університету надала можливість отримати необхідні компетентності учасникам програми. У планах на майбутнє – не зупинятися й найближчим часом розробити та успішно реалізувати ще одну програму в цій галузі, але з акцентом на громадянській освіті»,

зазначила Марія Матвійчук.

Програма підвищення кваліфікації поєднала теоретичні знання й практичні тренінги, орієнтовані на протидію російській пропаганді та розвиток медіаграмотності. Вона була спрямована на підготовку фахівців, що працюють із населенням із деокупованих регіонів України, допомагаючи їм адаптуватися до нових умов життя.

Програма включала кілька важливих напрямів, серед яких:

• взаємодія з населенням з деокупованих регіонів України, де учасники навчалися ефективно працювати з людьми, які пережили окупацію, розуміти їхні потреби й забезпечувати належну підтримку для їхньої реінтеграції в суспільство;
  • інструменти інформаційно-психологічних операцій;
  • робота з колективною травмою, ментальним здоров'ям і соціальною адаптацією: програма охоплювала аспекти роботи з колективною травмою та важливість підтримки ментального здоров'я;
  • подолання кризових ситуацій: учасникам були представлені методи управління кризовими ситуаціями, що виникають під час роботи з населенням із деокупованих територій.

Основна мета програми полягала в утвердженні української національної та громадянської ідентичності серед мешканців деокупованих територій. Учасники навчалися просувати українську культуру, мову та традиції як засоби зміцнення національної свідомості.

Одним з основних завдань семінару стало формування розуміння важливості національної єдності як фундаменту для побудови стабільної і розвиненої держави. Під час семінару учасники мали можливість ознайомитися з новітніми методиками роботи у сфері національної та громадянської ідентичності, а також обмінятися досвідом із колегами з інших регіонів.

До заходу долучилися 25 представників різних організацій, зокрема структурних підрозділів молоді та спорту обласних військових адміністрацій, молодіжних центрів й інших установ. Вони отримали корисні знання та практичні навички, які зможуть використовувати у своїй роботі, сприяючи відновленню й розвитку суспільства в Україні.

Цей захід став важливим кроком у напрямі побудови єдиної та згуртованої української нації, здатної протистояти викликам сучасного світу, посприяв зміцненню національної єдності та підтримці громадян, які повертаються до мирного життя після деокупації.