20 лютого в Національному університеті «Острозька академія» відбулася презентація аналітичної записки «Волонтерські ініціативи українських ЗВО в умовах повномасштабної російсько-української війни». Авторкою видання є доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних відносин НаУОА Тетяна Сидорук.
З вітальними словами звернулися професор, ректор ВНУ ім. Лесі Українки Анатолій Цьось, а також доктор психологічних наук, професор, проректор із навчально-виховної роботи НаУОА Руслана Каламаж.
«Основна місія університету – це надання якісної освіти, підготовка висококваліфікованих фахівців. Водночас волонтерство є надзвичайно потужним чинником виховання молоді. Дякую за реалізацію такого чудового проєкту, за прекрасну аналітику. Переконаний, що сьогоднішня розмова дозволить нам у майбутньому більш системно налагодити співпрацю із Збройними силами України, щоб наблизити перемогу над ворогом»,
«Символічно, що презентація дослідження відбувається в День Героїв Небесної Сотні. Аналітична записка дуже важлива й актуальна в умовах сьогодення. По-перше, це можливість виокремити найкращий досвід, практики й, порівнявши їх, надати практичні рекомендації щодо того, як нам продовжувати волонтерську роботу не тільки під час війни, а й після перемоги України. По-друге, волонтерство є не тільки одним із найкращих засобів національно-патріотичного виховання молоді, а й важливим психологічним ресурсом життєстійкості. Саме волонтерська діяльність допомагає нам пережити важкі часи»,
Тетяна Сидорук розповіла, що проєкт «Волонтерські ініціативи українських ЗВО в умовах повномасштабної російсько-української війни» систематизує й узагальнює інформацію про успішні практики, формати, напрями волонтерських ініціатив у вітчизняних ЗВО на прикладах окремих із них. У дослідженні розглядаються й порівнюються кейси чотирьох університетів із різних регіонів України: Волинський національний університет імені Лесі Українки, Донецький національний університет імені Василя Стуса, Національний університет «Острозька академія» та Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого.
«Тема волонтерської діяльності українських університетських спільнот в умовах повномасштабної російської війни проти України є актуальною, зважаючи на активізацію волонтерського руху при ЗВО в цей час (коли раніше такі ініціативи були поодинокими і спрямовувались переважно на благодійну діяльність), з одного боку, та відсутність систематизованої інформації про цю діяльність українських університетських спільнот під час війни, з іншого боку»,
Як розповіла Тетяна Сидорук, в аналітичній записці розповідається про волонтерську діяльність у ЗВО на початку війни (форми й заходи); самоорганізацію структурних підрозділів університетів, створення волонтерських штабів, центрів, осередків; допомогу армії; підтримку ВПО й допомогу мешканцям деокупованих або прифронтових територій; навчання, психологічну допомогу, інформаційний фронт; українські й закордонні партнери університетів.
Досвід волонтерської діяльності своїх університетів презентували Юрій Барабаш, професор, проректор із науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку НЮУ ім. Ярослава Мудрого; Руслана Каламаж, доктор психологічних наук, професор, проректор із навчально-виховної роботи НаУОА; Максим Прихненко, проректор із науково-педагогічної роботи, молодіжної політики та розвитку ДонНУ ім. Василя Стуса; Антоніна Шуляк, професор, декан факультету міжнародних відносин ВНУ ім. Лесі Українки.
«На сьогодні волонтерство в українських університетах – потужний соціально-суспільний рух, спроможний брати на себе частину важкої роботи з наближення перемоги. Ми не ставили завдання виміряти значимість волонтерських ініціатив у досліджуваних університетах у кількісних результатах. Глобально їхнє значення полягає в тому, що завдяки ним Україна змогла вистояти в перші місяці повномасштабного нападу, продовжує чинити ефективний опір загарбнику і звільняти свою територію, а українські університети вірять у перемогу країни й роблять все, щоб захисники відчували турботу і вдячність суспільства»,
До слова, аналітична записка підготовлена в межах конкурсу індивідуальних дослідницьких робіт «Як громадський сектор наближує перемогу. ДОСЛІДЖУЄМО» за підтримки ICAP Єднання в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання в консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.