19 листопада в Національному університеті «Острозька академія» відбулася лекція «Революція гідности як текст культури: 11 років опісля» докторки філологічних наук, доцентки кафедри української мови і літератури НаУОА Оксани Пухонської.
Завідувач кафедри української мови і літератури НаУОА, кандидат філологічних наук, доцент Віталій Максимчук зазначив:
«Сьогодні ми зібралися для важливої розмови, хоча привід, на жаль, сповнений суму. Ми відзначаємо 11-ту річницю Революції Гідности — події, яку творили передусім студенти. Саме вони стали рушійною силою змін і довели всій країні, що наше майбутнє — європейське. Ця розмова особливо важлива, адже сьогодні ми також згадуємо ще одну дату: 1000 днів з початку повномасштабного вторгнення, коли наш народ і незламні Збройні Сили України героїчно протистоять російській агресії, захищаючи свободу, гідність і незалежність нашої держави.11 років тому саме студенти вийшли на Майдан і дали початок новому етапу в історії України. Їхня віра у зміни та прагнення до прогресу стали прикладом для всіх нас, надихаючи боротися за наше спільне майбутнє».
Упродовж зустрічі пані Оксана представила свої наукові напрацювання та поділилася особистим баченням подій Революції Гідности, висвітлюючи основні аспекти та значення цього переломного моменту в історії України.
«Упродовж останніх 20 років період соціально-активної участі мого покоління в житті держави позначений переважно такими нелегким досвідом. Кожна травматична подія, яка відбувається в історії нашого народу, має в собі дуже важливий сенс — те, що нарешті ми повинні усвідомити ціну нашої державності, ідентичності і свободи. Бо фронт насправді дає можливості говорити нам зараз про те, що було 11 років тому, про те, що відбувається тут і тепер. Маю великі сподівання, що пройде не дуже багато часу і ми врешті зможемо доцінити явище гідности і свободи в усій його довершеності»,
Ця лекція висвітлила важливі аспекти нашої культури. Вона показала, як ми змогли знайти голос у моменти, коли нам бракувало сміливості, часу чи ресурсів для належного висловлення своїх переживань. Саме культура взяла на себе величезну місію — створити мову, якою можна говорити про травми минулого й досвід, який ми переживаємо сьогодні.
Пані Оксана додала, що Революція Гідности стала важливим етапом у процесі декомунізації, який розпочався задовго до тих подій і досі триває. Це був переломний момент, який дав нам змогу усвідомити справжню ціну свободи, якою ми сьогодні володіємо. Ця боротьба стала не лише політичним чи суспільним явищем, а й важливим уроком для всіх нас.
Наприкінці зустрічі всі охочі мали змогу поставити запитання лекторці та отримати на них вичерпні відповіді.