19 листопада виповнюється 1000 днів із початку повномасштабного російського вторгнення. У цей день у Науковій бібліотеці Національного університету «Острозька академія» відбулося відкриття постійної виставки світлин «Небесний фотограф» авторства Максима Бурди – випускника спеціальності «Журналістика» НаУОА, відомого волинського фотографа, військовослужбовця, який загинув під Бахмутом 26 січня 2023 року.
Директорка Музею історії НаУОА Анастасія Хеленюк звернулася зі вступним словом:
«Ми зібралися, щоб відрефлексувати про 1000 днів від початку повномасштабного російського вторгнення, а також зробити дуже важливу справу – відкрити постійну виставку «Небесний фотограф» авторства Максима Бурди. Він захищав нас із вами, робив низку дуже гарних, цікавих світлин, поки перебував у ЗСУ. Ці 1000 днів довели, що Україна бореться не тільки за свої цінності, але й за те, щоб світ знову був стабільним, мирним і щоб люди жили так, як мріяли».
Проректорка з навчально-виховної роботи, докторка психологічних наук, професорка Руслана Каламаж закцентувала увагу на важливості відкриття постійної виставки Максима Бурди й зазначила:
«Нам давали 3 дні, але ми продовжуємо стояти, боротися, навчати, жити, волонтерити. Хтось тоді, як Максим обрав військовий фронт, а ми в університеті на своєму місці обрали розвивати освітню, наукову, культурну, духовну сфери. Ми зміцнюємо нашу стійкість, резилієнс завдяки тому, що згуртовані й об’єднані спільними цінностями – свободи, гідності, незалежності, поваги до прав людини, можливості обрати життя в європейському й цивілізованому просторі. За ці цінності віддав життя Максим Бурда й, на жаль, уже 26 членів академічної спільноти Острозької академії. Наша з вами справа - пам’ятати про цих людей, бо людина живе, допоки про неї пам’ятають. І Максим буде говорити з нами з цих фотографій, де залишився відбиток його особистості, особливого оптимістичного світобачення».
Директор Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарного менеджменту, кандидат філософських наук, доцент Максим Карповець додав:
«Виставка «Небесний фотограф» є прикладом того, що ми можемо робити, щоб зберегти пам’ять, повагу й шану до людини, яка поклала своє життя заради нашої можливості жити й розбудовувати Україну. У цих фотографіях весь Максим: його характер, світогляд, доброта, теплота, людяність. Про це можуть сказати всі, хто його знав: родина, друзі, одногрупники, викладачі. Це світло повинно надихати нас шукати ресурс, сили в собі, щоб не зневіритися й не здатися. Завдання виставки, щоб ми не тільки пам’ятали про Максима як нашого випускника, захисника, Героя, але й про те, які цінності та моральні стандарти він плекав у житті».
Усе своє життя Максим захоплювався фотографією й активно долучався до фотографування університетських заходів ще під час студентських років. Мріяв, аби його фото бачили у всьому світі. Через два місяці після загибелі Максима цю мрію взялися втілювати його дівчина Марія Лукашук та мама Ірина Максимук. Тому символічно виставка має гасло «Мрія, що стала реальністю».
«1 травня 2023 року в новому корпусі Острозької академії відбулося відкриття мандрівної виставки, яка налічувала більше 150 робіт. До сьогодні нам вдалося провести 11 виставок у різних містах України. Найбільше Максим хотів, щоб його роботи жили. І я розумію, наскільки для нього важливо було зберегти свою творчість і щоб якомога більше людей її побачило. Дуже тішуся, що сьогодні відкриття виставки в Острозькій академії відвідало так багато людей. Щиро дякую всім, хто долучився до організації цього заходу. Надзвичайно радію, що ми змогли організувати фотовиставки Україною і зробити багато дій для вшанування пам’яті Максима»,
25 із 150 світлин, зроблених Максимом у воєнний період 2022-2023 років, та які були презентовані громадськості в межах виставкового туру українськими містами, від сьогодні розміщені в постійній експозиції в Науковій бібліотеці Острозької академії.
Після відкриття виставки всі охочі відвідали підземну мистецьку галерею НаУОА й оглянули стаціонарну виставку «Університет і війна: хронологія нової реальності» та ознайомилися з інтерактивною «Книгою пам’яті полеглих спільноти НаУОА».