В Острозькій академії говорили про «жіночу» дипломатію

17.05.2024

17 травня 2024 року в онлайн-режимі на базі Національного університету «Острозька академія» відбулася третя зустріч із циклу «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?» проєкту Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин «Жіноче обличчя дипломатії» (автор і куратор – доктор історичних наук, професор Ірина Матяш). Тема – «Чи існує «жіноча» дипломатія? Особливості (не)жіночої професії». Організатор – Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні та за співпраці з низкою партнерських організацій. Традиційними партнерами від НаУОА є Інститут досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара і Навчально-науковий інститут міжнародних відносин та національної безпеки.

Модератором події була Голова Правління Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, професор Центру східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ірина Матяш. Вітальні слова виголосили Почесні гості:

• Надзвичайний і Повноважний Посол України в Португальській Республіці, кандидат історичних наук Марина Михайленко;
  • Голова Ліги кримськотатарських жінок, кавалер Ордена княгині Ольги ІІІ ступеня, учитель, філолог, дружина Лідера кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва Сафінар Джемілєва;
  • Заступник Голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, депутат Генічеської районної ради Херсонської області, член Меджлісу кримськотатарського народу, дружина колишнього політв’язня Кремля Едема Бекірова Гульнара Бекірова.

«Для себе, протягом періоду, як я працюю, я визначала три основні якості, які повинні бути у жінки і чоловіка дипломата для того, щоб бути успішним у цій професії. Це звичайно перше – готовність все життя вчитися. Ми постійно переїжджаємо, відкриваємо нові країни, ми повинні вивчати нові мови, ми повинні вивчати історію цієї країни для того, щоб бути успішними і бути цікавими для людей в цій країні. Це безперервний процес навчання. Друге, я вважаю, що ми повинні бути відкритими до нових культур і ми повинні дійсно цим цікавитися. Ну і звичайно (від ред. – третє), бути мобільним»,

зазначила Надзвичайний і Повноважний Посол України в Португальській Республіці Марина Михайленко.

Основна частина зустрічі відбулася у формі доповідей від запрошених експертів. Було розглянуто динаміку змін чисельності жінок в українській дипломатичній службі, представлено особисті історії успіху жінок-кар’єрних дипломаток. Особливу увагу було звернено на проєкти публічної дипломатії України в різних державах світу, охарактеризовано різні інструменти дипломатії задля ведення ефективних перегорів, взаємодії із зарубіжною аудиторією, підвищення обізнаності серед іноземців про Україну та покращення її іміджу в світі. Проводилися паралелі між історичними подіями та сьогоденням, зокрема, було висвітлено роль жінок у розвитку міжнародного життя під час Віденського конгресу 1814–1815 років.

Із означених питань виступили:

• Надзвичайний і Повноважний Посол, кандидат філологічних наук, доцент, Надзвичайний і Повноважний Посол України при Святому Престолі (2006–2019) та при Суверенному військовому Ордені Госпітальєрів Святого Іоанна Єрусалимського, Родосу і Мальти (2008 – 2019, за сумісництвом), заступник Голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Тетяна Іжевська;
  • Заступник Посла України в Республіці Болгарія, член Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, кандидат історичних наук (PhD) Анна Тертична;
  • дипломат Міністерства закордонних справ України (Департамент консульської служби, Перший територіальний Департамент), консул т.в.о. Генерального консула України в Торонто (2014–2016), доцент кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Західноукраїнського національного університету, кандидат політичних наук Людмила Недільська;
  • віцеконсул Генерального консульства України в Кракові (Республіка Польща) Ірина Яремчук;
  • дружина Надзвичайного і Повноважного Посла України в Федеративній Республіці Бразилія, кандидат юридичних наук Світлана Мельник.

«Кар’єра жінки – це ваш особистий правильно спланований проєкт. Головне мати мотивацію, також мати бажання бачити результат своїх ініціатив і роботи задля інтересів рідної країни»,

звернула увагу Надзвичайний і Повноважний Посол Тетяна Іжевська.

Опісля пройшла дискусія. Спікери надавали змістовні відповідні на запитання від диспутанта кандидата історичних наук, доцента кафедри міжнародних організацій та дипломатичної служби Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Вячеслава Ціватого та учасників зібрання.

Відеозапис прямої трансляції зустрічі доступний на YouTube-каналі Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин: https://www.youtube.com/watch?v=t-RJ8uYT5b4

«У кожної з нас власний досвід, однак висновок спільний – дипломатична служба України пройшла великий шлях і демонструє гарні результати впровадження гендерної політики. Переконана, що такі #DiplomaticMeetings  є дуже важливими для молодих дипломатів, надихаючими і потрібними»,

поділилася враженнями про участь у заході в Facebook Заступник Посла України в Болгарії Анна Тертична.

Організаційний комітет висловлює подяку всім, хто долучився до події та повідомляє, що наступний захід – фінальний у циклі «Жінка в дипломатії: виклик чи місія?» – відбудеться 21 червня 2024 року та буде приурочений до Міжнародного дня жінок у дипломатії.