Упродовж 15-16 листопада в Національному університеті «Острозька академія» відбулася ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Малиновські читання». Захід організували Навчально-науковий інститут права ім. І. Малиновського, Науково-дослідний центр вивчення наукової, освітньої, громадської та політичної спадщини акад. І. Малиновського, факультет права та управління Університету Миколая Коперника та Асоціація українських правників.
Із вітальними словами до учасників конференції звернулися проректор із науково-педагогічної роботи, доктор філософських наук, професор Дмитро Шевчук, а також директор Навчально-наукового інституту права ім. І. Малиновського, кандидат юридичних наук, доцент Олег Герасимчук.
«Іоанникій Олексійович Малиновський - уродженець Острога, історик, правознавець, громадський діяч, академік Всеукраїнської академії наук народився 4 (16 - за григоріанським календарем) листопада 1868 року. Відкриття творчої спадщини нашого земляка стало потужним імпульсом для проведення різноманітних наукових юридичних заходів державного та міжнародного рівня в Острозькій академії. Іоанникій Малиновський жив у складний період перелому російської імперії в радянську, коли Україні не вдалося здобути свій стійкий суверенітет»,
У конференції взяли участь наукові, науково-педагогічні працівники вітчизняних та зарубіжних закладів вищої освіти, аспіранти та здобувачі, магістранти, студенти старших курсів, працівники судових і правоохоронних органів, юристи-практики.
Конференція складалася із пленарного засідання (з робочою мовою англійською) та трьох секцій: «Актуальні проблеми державно-правових дисциплін», «Актуальні проблеми кримінально-правових дисциплін» та «Актуальні проблеми цивільно-правових дисциплін».
На пленарному засіданні виступили:
- Анна Нейстат, докторка філософії в галузі права, юридична директора Фонду Джорджа та Амаль Клуні «За справедливість»;
- Стівен Розенбаум, викладач Френка К. Ньюмана у Школі права Берклі (Каліфорнія, США);
- Юлія Капеланська-Преговська, доцентка кафедри прав людини факультету права та управління Університету Миколая Коперника (Торунь, Польща).
- Марія Матвійчук, завідувачка кафедри кримінально-правових дисциплін ім. В. Попелюшка, керівниця Науково-дослідного центру вивчення наукової, освітньої, громадської та політичної спадщини акад. І. Малиновського.
Символічним стало те, що з першою доповіддю на пленарному засіданні виступила п. Анна Нейстат, яка є праправнучкою Іоаннікія Малиновського (на честь якого названий Навчально-науковий інститут права ім. І. Малиновського та започаткована науково-практична конференція «Малиновські читання»), на тему «Право, література та масова свідомість: новаторська робота І. Малиновського та її актуальність в контексті російського вторгнення в Україну».
«Звісно, на перший погляд, нам складно відділити Іоанникія Малиновського та його науковий доробок від імперського контексту, проте більшість його творів однозначно мають широкий гуманістичний зміст. Особисто для мене Іоанникій Малиновський - це зразок людини, науковця і викладача-інтелектуала, який мав власну позицію з багатьох питань, не боявся озвучувати її на загал (за що отримав вироки і від російської, і від радянської влади), прискіпливо досліджував наукові проблеми у сфері держави та права та водночас вмів гарно працювати в аудиторії зі студентами, заохочуючи їх до критичного та проактивного мислення. Тому нам є про що поміркувати і в нинішніх умовах, досліджуючи його біографію та наукові праці»,
Також під час заходу говорили про актуальні питання правової регламентації виборів у воєнний та повоєнний період, становлення правового регулювання волонтерської діяльності та волонтерства, сучасні концепції державного суверенітету, стан кримінально-правового реагування на правопорушення у виді порушення правил екологічної безпеки, визначення ознак окремих кримінальних процесуальних рішень у кримінальному провадженні, відкриття матеріалів сторонами кримінального провадження під час перегляду в суді апеляційної інстанції, правову освіченість як фактор становлення громадянського суспільства в Україні, ініціювання медіації в цивільному процесі України тощо.
«Уже традиційні «Малиновські читання» пройшли на високому науково-практичному рівні із залученням колег-науковців із провідних українських та зарубіжних закладів освіти, фахівців-практиків. Вдячні партнерам за плідну співпрацю та маємо надію зустрітися ще в ширшому колі на наступній тематичній конференції, організованій ННІП ім. І. Малиновського»,
Враженнями поділився студент 2-го курсу третього освітньо-наукового рівня вищої освіти спеціальності «Право» Тарас Хмарук:
«Традиційно «Малиновські читання» проходять на високому рівні. Не стала винятком і цьогорічна конференція, яка обʼєднала вітчизняних та зарубіжних науковців і практиків. Загалом, для мене це особливий щорічний науковий захід, у якому беру участь ще зі студентських часів. Щира подяка організаторам за продовження правничих традицій в Інституті права ім. І. Малиновського».