У межах тижня академічної доброчесності 16 жовтня в Національному університеті «Острозька академія» відбувся регіональний семінар Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) «Cучасний стан системи забезпечення якості вищої освіти в Україні: виклики та перспективи».
Зі вступним словом звернувся президент, ректор-організатор Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник:
«Щиро вітаю представників із багатьох університетів у стінах найстарішого й водночас наймолодшого закладу вищої освіти Острозької академії. Дуже приємно, що найвище керівництво НАЗЯВО проводить семінар саме в нас. Упевнений, що під час сьогоднішнього заходу ви отримаєте безліч корисної та важливої інформації, якою зможете поділитися зі своїми колегами. Вірю, що після відвідин нашого університету ви станете справжніми друзями Острозької академії».
Серед спікерів заходу: голова НАЗЯВО, експерт у сфері забезпечення якості вищої освіти, громадський діяч Андрій Бутенко; заступниця Голови НАЗЯВО, експертка у сфері забезпечення якості вищої Олена Єременко, а також керівник секретаріату НАЗЯВО Олександр Хименко.
Андрій Бутенко розповів про оновлене Положення про акредитацію ОП і що зміниться для університетів. Зокрема спікер зазначив про уточнений понятійний апарат, форми акредитаційної процедури (очну, дистанційну, змішану), акредитацію узгоджених освітніх програм тощо.
«Ми сьогодні зібралися в Острозькій академії, місці історичної сили, бо маємо необхідність поговорити заради якості вищої освіти в України. Такі дрібні кроки роблять зміни в системі. Бажаю, щоб наші студенти були щирими й ми були щирими з ними. Вірмо в те, що ми робимо, незважаючи на труднощі. Підтримуймо одне одного й разом творімо майбутнє»,
Олена Єременко закцентувала увагу на процедурі та змісті оцінювання освітніх програм за новим Положенням про акредитацію ОП. Пані Олена розповіла про критерії оцінювання, їхній рівень відповідності, рекомендації із застосування Критеріїв оцінювання освітніх програм, процедуру оцінювання тощо.
«У нас вже працює 400 експертних груп у закладах вищої освіти. Університети по-новому написали відомості про самооцінювання, експертні групи побачили нові звіти. Уже є багато запитань і для того, щоб дати на них відповідь, гарним фундаментом є сьогоднішній семінар»,
Олександр Хименко зазначив про постакредитаційний моніторинг освітніх програм та зміни в оскарженні рішень Національного агентства. Спікер закцентував увагу на стандартах і рекомендаціях щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти, шляхах впровадження процедур, постакредитаційному моніторингу, оскарженні рішень Національного агентства тощо.
«Однією з основних місій Національного агентства є вступ до Європейської асоціації акредитаційних агентств і до європейського реєстру акредитаційних агентств. Це дуже важливо, бо наближає нас до Європи. Конституція України чітко вказує наш вектор і напрям розвитку, інтеграції, принципи життя. Це стосується й освіти: ми повинні інтегруватися до Європейського Союзу, європейського освітнього простору. Якісна освіта – важлива передумова розвитку нашої держави»,
Учасники семінару мали можливість поставити спікерам різноманітні запитання. Говорили про освітню реформу, інституційну акредитацію, якість сучасної освіти, процес підготовки до акредитації, роботу експертної групи з акредитації, студентоцентризм, роль міжнародних акредитаційних організацій у забезпеченні якості освіти в Україні тощо.
«Якість вищої освіти - це система, що повинна удосконалюватись та адаптуватися під вимоги швидкозмінного суспільства. Крім того, системність забезпечення якості освіти передбачає формування культури надання якісних освітніх послуг та формування якісного освітнього середовища. Саме тому важливим є проведення регіональних семінарів Нацагентства про виклики та перспективи в системі забезпечення якості вищої освіти в Україні. Острозька академія поєднує традиції та інноваційність у своїй діяльності, реагує на виклики та потреби сучасних українських здобувачів вищої освіти, тому радо вітала колег із ЗВО Хмельницького, Рівного, Луцька у своїх стінах та вдячна Нацагенству за можливість долучитися до важливої дискусії»,
Враженнями від участі в семінарі поділився директор Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарного менеджменту, кандидат філософських наук, доцент Максим Карповець:
«Проведення семінарів такого типу важливі тому, що вони уможливлюють безпосереднє обговорення актуальних питань із питань якості вищої освіти. Так можливо вислухати як ініціаторів акредитаційних процесів, так і тих, хто безпосередньо бере в них участь, а отже отримати повну картину з покращення якості освіти у близькій і далекій перспективі. Також у процесі обговорення можливо окреслити нові виклики й перспективи освітніх програм, спеціальностей та загалом української освіти, що особливо важливо під час війни».