Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет
Вступ

Усю корисну інформацію про вступ до Національного університету «Острозька академія» абітурієнти можуть знайти у цьому розділі.

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Освіта

Мета НаУОА – надання якісних освітніх послуг, які дозволяють студентам здобути знання та вміння, затребувані на сучасному ринку праці. Усю інформацію, яка стосується освітнього процесу в НаУОА, ви зможете знайти в цьому розділі.

Проєкт «Культура у сховищі»: відновлення діяльності підземної мистецької галереї Національного університету «Острозька академія»

06 листопада 2024 р.

Упродовж крайніх 4-х місяців команда Музею історії НаУОА реалізовувала проєкт «Культура у сховищі»: відновлення діяльності підземної мистецької галереї Національного університету «Острозька академія».

Ідея проєкту полягає в тому, аби підземна мистецька галерея, що 13 років була найбільш динамічним підрозділом університетського музею, а з початком війни стала виконувати функції укриття, знову стала місцем культурно-мистецьких заходів та подій.

Для того, аби реалізувати задум, музейники подали грантову заявку від Благодійного фонду відродження Острозької академії до Українського культурного фонду на програму «Відновлення культурно-мистецької діяльності». За результатами конкурсного відбору проєкт посів перше місце в грантовій програмі та отримав фінансову підтримку.

Основним завданням проєкту було створення просвітницької виставки «Острозька академія: культурні образи та контексти», яка розміщена в усіх 4 залах галереї та розповідає 448-річну історію Острозької академії як унікального явища української культури, що упродовж століть була і є символом інтелектуального поступу, нових прогресивних ідей в українській культурі та освіті. Зали галереї присвячені різним хронологічним етапам історії Острозької академії та мають відповідні тематичні розділи: «Острозька академія та українське культурне відродження XVI - XVII ст.», «Нова історія академії у відродженій Україні: традиція, що творить майбутнє», «Університет і війна: хронологія нової реальності».

Підготовкою експозиції займалися троє авторів: Віталій Бондарчук (головний зберігач фондів Музею НаУОА), Богдан Новак (науковий співробітник Музею НаУОА) та Анастасія Хеленюк (директорка Музею НаУОА). Важливо, що виставка спроектована таким чином, що не забирає простору укриття, а наповнює його. Інформаційні планшети, що розміщені на стінах, повторюють форми склепінь галереї.

На планшетах, окрім тексту та ілюстрацій, є активні посилання через QR-код на цифрові експонати, відео- та аудіоконтент. Крім того, в кожній залі встановлені технічні засоби - телевізори, проектор, які дозволяють доповнити інформацію виставки тематичними відео, а також фотографіями з архіву Музею історії НаУОА.

Наприклад, у залі, присвяченій давній історії Острозької академії, транслюються відео із серії «Анімована історія князів Острозьких», створені студією розвитку малих міст ГО «Town image studio». У розділі, що стосується історії відродження Острозької академії, представлені відео та фотографії з перших років діяльності навчального закладу з архіву Музею історії НаУОА. Також для доповнення цього експозиційного розділу командою проєкту спільно з ГО «Town image studio» було створено відео інтерв'ю з ректором-організатором Острозької академії, Героєм України проф. І.Д. Пасічником. Тематичний розділ, присвячений сучасним подіям у житті університету, зокрема його діяльності під час повномасштабної війни, оснащений QR-кодами, за якими можна переглянути відео, що доповнюють інформацію на планшетах. Це інтерактивне доповнення робить експозицію більш інформативною.

Символічно, що презентація оновленої галереї відбулася під час загальноуніверситетських заходів із відзначення 30-ї річниці відродження Острозької академії. Своєрідним підсумком цих заходів став вечір спогадів «30 спогадів про ОА», що відбувся в галереї-укритті НаУОА. Під час заходу учасники мали змогу переглянути архівні відео процесу відродження Острозької академії, а перші студенти, викладачі і співробітники ділилися спогадами про те, із чого розпочався їхній шлях в університеті.

Для поширення інформації про проєкт та презентації виставки музейники організували серію інших заходів. Зокрема, автори виставки презентували три відкритих лекції.

Куратор виставки, канд. іст. наук, головний зберігач фондів Віталій Бондарчук на лекції «Острозька академія та українське культурне відродження XVI - XVII ст.» присвятив увагу давньому періоду діяльності академії XVI-XVII ст., її значенню в історії української культури та у формуванні національної ідентичності.

Науковий співробітник Музею історії НаУОА Богдан Новак презентував лекцію «Нова історія академії у відродженій Україні: традиція, що творить майбутнє», закцентувавши увагу на історії відродження Острозької академії та її значенні не лише як освітнього центру, а й важливого культурного явища в незалежній Україні.

Розділ виставки «Університет і війна: хронологія нової реальності» презентувала канд. іст. наук, директорка Музю історії НаУОА Анастасія Хеленюк. Вона розповіла про найновіший період життя університету - з початку повномасштабного вторгнення 24.02.2022, адаптацію до нової реальності, досвід роботи та формування емоційної стійкості через волонтерський рух та благодійні заходи. Тему меморіалізації загиблих працівників і випускників НаУОА презентовано у форматі «Книги пам'яті», яка доповнює експозицію.

У межах запланованих подій було проведено також заходи спільно з Острозькою школою мистецтв. Зокрема, відбулася презентація оновленої галереї в незвичному форматі – поєднання екскурсії експозицією, яку провела директорка Музею історії НаУОА Анастасія Хеленюк, із музичними номерами у виконанні викладачів та учнів школи мистецтв та коментарем її директорки Наталії Балаушко.

Підсумковою подією стала інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?», яка об'єднала культурні інституції Острога, університет та громаду міста. Окрім запитань, що стосувалися пам’яток архітектури Острога, творів мистецтва загалом та окремих експонатів острозьких музеїв, історії, музики тощо в залах галереї звучали музичні номери від Острозької школи мистецтв.

Проєктна менеджерка, наукова співробітниця Музею історії НаУОА, канд. філос. наук Ольга Шляхова підсумовуючи проєкт зазначила:

«Культура у сховищі можлива й важлива. Це кредо, яке ми взяли за основу та підтвердили в нашому проєкті. Я дуже вдячна всій команді та партнерам, із якими ми спільно працювали всі ці місяці. Звичайно, особлива подяка Українському культурному фонду, який підтримує не лише ініціативи великих культурних організацій, але й регіональні культурно-мистецькі інституції. Нам приємно усвідомлювати, що спільно ми зробили важливу справу - повернули до життя нашу галерею. Укриття ми перетворили на цікаву локацію не лише для студентів і містян, але й на якісний туристичний продукт для туристів і гостів університету, що дає змогу розповісти більшій кількості відвідувачів історію академії, міста, їх місце та революційну роль в українській культурі. Віримо, що наш проєкт стане зразком для створення подібних експозицій чи виставок в інших закладах».