5 грудня в Національному університеті «Острозька академія» відбулася урочиста церемонія інавгурації новообраного ректора закладу, доктора психологічних наук, професора Едуарда Балашова.
На початку заходу всі присутні вшанували пам'ять загиблих воїнів, зокрема викладачів, співробітників і студентів Острозької академії, хвилиною мовчання. Герої, які віддали свої життя за незалежність і свободу нашої держави, назавжди залишаться в наших серцях. Щира подяка захисникам за можливість навчатися, продовжувати розвиватися та будувати майбутнє України.
Із вступним словом звернулася проректорка з навчально-виховної роботи, докторка психологічних наук, професорка Руслана Каламаж:
«За 30 років відроджена Острозька академія пройшла шлях від нікому невідомого Острозького колегіуму до Національного університету, який отримав високе визнання як в Україні, так і закордоном. Упродовж усіх цих років відродження університету, розбудови потужної матеріально-технічної бази, становлення висококваліфікованого професорсько-викладацького складу, наукового потенціалу, формування високого освітянського духовного іміджу та місії університету його очолював ректор Ігор Демидович Пасічник. Саме завдяки його лідерському таланту й непересічній особистості вдалося зробити найцінніше – сформувати дієву спільноту однодумців, колег, студентів, друзів і меценатів Острозької академії».
Президент, ректор-організатор Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник розповів про життєвий шлях Едуарда Балашова від навчання в університеті в 1990-х до становлення ректором НаУОА.
«Бажаю, щоб наша інавгурація пройшла з хорошим настроєм і з думкою про те, що ми творимо майбутнє України. У стінах Острозької академії виховується молоде покоління, еліта українського народу під керівництвом нового ректора – Едуарда Балашова»,
Ігор Демидович провів урочисту церемонію інавгурації ректора Едуарда Балашова. Поклавши руку на Острозьку Біблію, Едуард Балашов виголосив обіцянку ректора. Після цього відбулася церемонія одягання мантії ректора й вручення головних ректорських атрибутів: срібно-золотого персня з емблемою Острозької академії, срібно-бурштинового картуша, які символізують відповідальність й обов’язок, що бере на себе ректор перед академічною спільнотою та українською державою.
«Стоячи перед вами сьогодні, я відчуваю неймовірну відповідальність, глибоку вдячність і величезну честь очолити нашу рідну Острозьку академію. Цей момент для мене – не лише нова сторінка професійного шляху, але й особистий обов’язок перед кожним із вас, перед традиціями закладу й майбутнім, яке ми будемо творити разом.
Острозька академія – не просто освітній заклад. Це живий організм, в основі якого лежать прагнення до знань і любов до правди. Наш університет пройшов крізь століття, зберігаючи свою самобутність і культурний код нації, залишаючись маяком освіти та духовності.
Особливу подяку хочу висловити моєму вчителю й наставнику – Ігорю Демидовичу Пасічнику. Ваша мудрість надихала нас шукати істину, далекоглядність вчила бачити перспективи, а людяність залишила незабутній слід у наших серцях. Ви показали мені, що освіта – не тільки про знання, це про формування характерів, сміливість мріяти і відповідальність діяти. Дякую за Вашу любов до академії, віру в її велич і за те, що кожен студент виходить у світ із багажем знань і високих моральних цінностей. Ця вдячність для мене – не просто слова. Це обіцянка, що я, як Ваш учень і як теперішній ректор, продовжу Вашу справу. Продовжу надихати, підтримувати й разом з усією академічною спільнотою творити майбутнє, гідне тих високих ідеалів, які Ви завжди проповідували.
Наша академія завжди була й залишатиметься місцем, де кожен – незалежно від походження, переконань чи життєвого шляху – зможе відчути себе частиною великої родини. Наша місія – не лише виховувати фахівців, а й формувати громадян, які братимуть на себе відповідальність за майбутнє країни.
Острозька академія завжди була й буде невід’ємною частиною України, її інтелектуального, духовного та культурного надбання. У ці складні часи ми повинні пам’ятати, що освіта – це не тільки знання, а й фундамент нашої національної ідентичності, наша зброя в боротьбі за світле, вільне та незалежне завтра. Творімо майбутнє, яке буде надихати нові покоління студентів і стане прикладом для інших. Нехай наша праця слугує зміцненню нашої держави й надихає кожного на нові звершення в ім’я миру, розвитку й процвітання Острозької академії та суверенної України»,
Серед почесних гостей заходу – директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, доктор філологічних наук, професор, дійсний академік Академії наук України, голова Наглядової ради НаУОА, академік Острозького Академічного Братства, почесний доктор НаУОА Микола Жулинський; беззмінний протектор Національного університету «Острозька академія», секретар Наглядової ради НаУОА, академік Острозького Академічного Братства Роман Василишин; член Наглядової ради НаУОА, академік Острозького Академічного Братства, народний депутат України 1-го, 4-го та 6-го скликань, голова Рівненської обласної федерації профспілок України Микола Шершун.
«У 1576 році князь Василь-Костянтин Острозький у своєму стольному граді Острозі заснував академію і цим заклав основи якісної університетської освіти на українських землях і за їхніми межами. Для всіх нас є друга історична постать у долі університету – це перший ректор відродженої Острозької академії Ігор Демидович Пасічник. Упевнений, що Ви, Едуарде Михайловичу, разом із президентом Острозької академії Ігорем Демидовичем вже на посаді ректора будете продовжувати плідно працювати. Вірю, що ця співпраця стане надзвичайно важливою й корисною для нашої академії та вищої освіти України»,
Пан Микола наголосив, що одним із найважливіших заходів, які необхідно буде організувати, є підготовка до відзначення 450-річчя від дня заснування Острозької академії. Ця подія має стати не тільки загальнонаціональною, але і європейською, аби підвищити й на державному рівні статус університету, щоб Острозька академія була під патронатом Президента України й мала цільове фінансування, незалежне від розподілу, яке здійснюється Міністерством освіти і науки.
«Нам потрібно відзначити цей ювілей так, щоб вся Україна і Європа відчули, що завдяки діяльності таких патріотів як Василь-Костянтин Острозький, Гальшка Острозька, була заснована Острозька академія, яка зробила певну революцію в душах і думках того покоління і завдяки якій розпочалося формування нової української національної свідомої еліти»,
Із вітальними словами звернулися також Роман Василишин і Микола Шершун. Вони побажали ректору Острозької академії Едуарду Балашову успіхів на новій посаді, зберегти всі надбання університету й примножувати їх, гідно продовжити справу, яку розпочав Ігор Демидович.
Ще однією приємністю заходу стало відзначення за вагомий внесок у відродження й розвиток НаУОА та з нагоди її 30-річного ювілею особистими подяками президента університету Ігоря Пасічника людей, які відіграли важливу роль у житті Острозької академії, Романа Василишина й Миколу Шершуна, які разом з Ігорем Демидовичем тридцять років тому розпочинали процес відродження університету.
Від імені студентської спільноти виступив голова Братства спудеїв Єгор Попов, який подякував Ігорю Демидовичу за неоціненний внесок у розвиток Острозької академії й побажав Едуарду Михайловичу наснаги й успіхів у всіх починаннях на посаді ректора університету.
Від імені директорів навчально-наукових інститутів соціально-гуманітарного менеджменту, міжнародних відносин та національної безпеки, права ім. І. Малиновського, лінгвістики та декана економічного факультету з вітальними словами звернулася директорка Навчально-наукового інституту лінгвістики, кандидатка психологічних наук, доцентка Інна Ковальчук. Вона наголосила, що колектив університету готовий разом однією командою, зберігаючи традиції, продовжувати будувати майбутнє Острозької академії.
Настоятель студентсько-викладацького храму преподобного Федора Острозького, доктор педагогічних наук, професор Василь Жуковський подякував Ігорю Демидовичу за великий досвід, спільні життєві освітні стежини й побажав Едуарду Михайловичу продовжувати самовіддану, мудру, жертовну працю славних попередників на чолі освітнього закладу, який мав, має і завжди буде мати величну історичну місію – нести небесну мудрість Святого Письма до минулого, нинішнього і прийдешнього покоління.