17 березня на базі Національного університету «Острозька академія» відбулася Всеукраїнська наукова інтернет-конференція «Ословлення простору у світлі сучасних філологічних наук».
Із вітальним словом до учасників звернувся проректор з науково-педагогічної роботи, доктор філософських наук, професор Дмитро Шевчук:
«ХХ століття заклало розуміння того, що мова відіграє важливе значення не тільки в описі, комунікації, але й творінні, зокрема у просторі. Учасники сьогоднішнього заходу будуть порушувати надзвичайно актуальні питання. Назва конференції ще раз підтвердила те, наскільки красивою є українська мова. Адже ословлення – це неймовірна мовна естетика. Щиро вдячний кафедрі української мови і літератури за організацію конференції».
Директор Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарного менеджменту, кандидат філософських наук, доцент Максим Карповець зазначив, що тема ословлення простору цікава й поза науковим академічним дискурсом:
«Питання простору, локусу, репрезентації й презентації простору сьогодні стають наріжними в контексті фізичної боротьби за свободу і відвойовування географічного простору, яке нашаровується на відвойовування символічного простору, тобто нашого права на місто, землю, країну. Закономірно, що ці теми представлені в низці доповідей. Бажаю всім плідної, цікавої, результативної роботи під час конференції».
Докторка філологічних наук, професорка, модераторка Олександра Вісич зауважила:
«Щиро вітаю всіх учасників на конференції. Дякую всім, хто в такий складний час знайшов можливість долучитися й підтримати нашу ініціативу, поділитися своїми напрацюваннями, ідеями. Ми віримо, що тема простору посідає важливе місце в сучасних наукових дослідженнях. Починаючи з ХХ століття, цей концепт став першорядним у філологійних студіях. Переконані, що вивчення ословлення простору є актуальною проблемою. Сьогодні як ніколи ми гостро відчуваємо, якою дорогою для нас є кожна точка на мапі України, за яку наші воїни ведуть героїчну боротьбу».
Конференція складалася з пленарного засідання, секції 1 «Актуалізація категорії «Простір» у сучасних міждисциплінарних гуманітарних студіях»; секції 2 «Сучасні інтерпретації текстів у світлі просторових характеристик: від давнини до сучасности»; секції 3 «Осмислення простору в сучасній мовознавчій та педагогічній парадигмі».
Робота конференції відбулася за такими напрямами:
- Категорія «простір» у міждисциплінарному вимірі гуманітаристики.
- Топоніміка і культурна самопрезентація: виклики сьогодення.
- Концептосфера простору.
- Семіотика простору в тексті.
- Ландшафт у літературі як націєтворчий образ: типологія та динаміка.
- Мандрівний дискурс в українській та світовій літературі.
- Простір в імагологічних і геопоетичних студіях.
- Простір у педагогічній діяльності вчителя-словесника.
Враженнями від участі в конференції поділилася керівниця профорієнтаційного корпусу НаУОА Софія Лозюк:
«Я рада, що на базі Острозької академії попри війну чи інші перешкоди проводяться такі конференції. Ми обговорили багато тем, присвячених подіям сьогодення, і це прекрасно, оскільки наша держава існує і буде існувати завдяки таким людям. Мені було надзвичайно приємно послухати доповіді світил української філології та суміжних сфер. Після такого насиченого цікавими тезами дня можу сказати, що приємно виснажена й наповнена мотивацією водночас. Щиро вдячна організаторам і доповідачам. Чекаю схожої конференції після перемоги».