Національний університет «Острозька академія» в рамках Фонду гуманітарної підтримки українських університетів реалізовує безкоштовний навчальний курс «Університетська спільнота підтримки».
5 травня в рамках курсу відбулася лекція «Почуття сорому та провини: що за ними стоїть і що робити далі?». Спікерка Оксана Матласевич – докторка психологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри психології та педагогіки НаУОА.
«Усі сучасні війни відрізняються від тих, що були колись, бо містять дуже великий психологічний компонент. Ворог використовує не тільки зброю, але й впливає на наші емоції, переживання, думки, щоб зламати нас внутрішньо, щоб ми стали безликими жертвами. Усі ці жахіття, фейки в соціальних мережах не є випадковими, це зброя, яку ворог хоче використати, аби зламати наш дух. Психологічна війна – це атака на ідентичність»,
Спікерка зазначила, що провина – це емоція, яка виникає в результаті незадоволення людиною вчинком, що мав негативні або неоднозначні наслідки для інших. Таке переживання близьке за своїм значенням до сорому, але провина – це про те, що людина вчинила погано, а сором – коли людина відчуває себе поганою.
«Основними варіантами у кризовій ситуації, зокрема в теперішній час, є провина через безсилля й безпорадність, тих, хто виїхав і тих, хто вижив перед загиблими»,
Наприкінці зустрічі спікерка закцентувала увагу на алгоритмах роботи з провиною. Вона підсумувала, що інтенсивність переживання почуття провини зменшується, коли ми не уникаємо контакту з іншими людьми, спілкуємося з ними.
Враженнями поділилася студентка 4 курсу Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарного менеджменту Надія Кривко:
«Проблема відчуття провини для мене зараз є дуже актуальною. У перші дні війни, коли я переглядала новини, то постійно відчувала сором і провину. Тоді не знала, як допомогти, чим можу бути корисною. Зараз це відчуття послабилось, але іноді воно повертається. Дуже дякую Оксані Володимирівні за цікаву й корисну лекцію, яка допомогла мені трохи розібратися в собі, подивитися на цю проблему з інших ракурсів, побачити її наукове обґрунтування. Дуже вдячна Острозькій академії за подібні заходи зараз, у період війни, коли нам особливо потрібне емоційне розвантаження».
До слова, 6 травня о 15.40 відбудеться зустріч із юрисконсультом НаУОА Тетяною Лотиш на тему «Допомоги внутрішньо переміщеним особам». Долучайтеся за покликанням: meet.google.com/mko-mrwt-hes
Читайте також: