У Національному університеті «Острозька академія» 17 вересня відбулася Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Волинь у роки Другої світової війни та післявоєнний період», присвячена 80-річчю з початку війни.
Конференція розпочалася з вітального слова проректора з науково-педагогічної роботи, доктора філософських наук, професора Дмитра Шевчука. Згодом кандидат історичних наук, голова правління Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Андрій Жив’юк презентував своє документальне видання «Антон Олійник: нескорена мрія».
«Відтворення такої складної життєвої траєкторії Антона Олійника, яку автор простежив у своїй книзі на документах Радянських спецслужб, можливо, дає уявлення про складну історію протидії українських самостійницьких сил тоталітарному режимові Сталіна. Андрій Жив’юк розповідає про людину, яка не чинила кримінальних злочинів і показово була знищена», – поділився враженнями учасник конференції, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України Олександр Лисенко.
У конференції взяли участь доктори та кандидати історичних наук, професори, аспіранти, магістранти закладів вищої освіти: Національного університету «Острозька академія», Інституту історії України національної академії наук України, Українського історичного товариства, Центру досліджень історії Волині, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Житомирського державного університету імені Івана Франка.
Під час заходу учасники виступали з доповідями про Другу світову війну в Україні, «Визвольний похід» Червоної армії на Волинь і Полісся у вересні 1939 року, масові депортації населення Волині у 1940-1941 рр., місце і роль вихідців з Волині в загальній структурі партійно-радянських органів регіональної влади, Волинь у Другій світовій війні через призму мікроісторії, першу радянську окупацію Рівненської області 1939-1941 рр., стихійний чинник українсько-польського протистояння на Волині у 1943-1943 рр., діяльність Данила Шумука в роки Другої світової війни тощо.
«Актуальність конференції полягає у відтворенні подій початкового етапу Другої світової війни і відзначення для України, а саме для Волині пам’яті про війну, її історичного значення. І сьогодні фактично ця незакінчена війна в багатьох параметрах (ідеологічному, історичному, політичному) наздоганяє війну на Сході нашої держави. Країна-агресор озброєна тими ідеологічними інструментами, якими користувався Радянський Союз, виправдовуючи агресію проти Польщі. Нам дуже важливо було артикулювати наукові, зважені, документально підтвердженні міркування істориків, які займаються цим предметно. Ця конференція якраз дала можливість озвучити результати фундаментальних досліджень кількох провідних фахівців і донести цю інформацію до присутніх», – зазначив Олександр Лисенко.