У Національному університеті «Острозька академія» 12 березня відбулася зустріч із відомим українським поетом, видавцем, краєзнавцем, громадським діячем Миколою Пшеничним, який презентував свою книгу «Прощай, убогий Кос-Арале…».
«Сьогодні до нас завітав поет великої Волині. Ця книга присвячена періоду перебування Шевченка у засланні. Вона має ще додаткову назву «Есе-мандрівка (у просторі й часі): до 170-річчя написання Тарасом Шевченком реквієму «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?». Усі ви знаєте цей вірш. Річ у тому, що в 1846 році Шевченко побував на теренах великої Волині, а саме біля міста Берестечко. І враження від мандрівки передав у цьому вірші», – зауважив на початку зустрічі доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри релігієзнавства і теології НаУОА Петро Кралюк.
У книзі «Прощай, убогий Кос-Арале…» висвітлюються маловідомі факти із життя і творчості Тараса Шевченка як солдата і матроса. Зокрема перебування Шевченка на острові Кос-Аральського моря, де він написав більше 70-ти поезій і намалював кілька десятків картин. «Я не міг не завітати на Острожчину у ці березневі дні, адже тут був Шевченко. Тому я хотів, щоб саме тут була презентована моя книга. У ній розповідається правдива історія перебування Шевченка у засланні», – розповів письменник Микола Пшеничний.
За словами Миколи Пшеничного, цю літературознавчу розвідку він присвячує одному-єдиному віршу-реквієму Шевченка. Автор простежує історію його написання в азіатській пустелі, розповідає про переклади десятками мов світу, знайомить із багатьма композиторами, які створили на цей текст мелодії, а також згадує свою подорож на Кос-Арал, де упродовж не однієї безсонної ночі народжувався шедевр у солдатсько-матроській поетовій душі та у захалявній книжці.
Упродовж зустрічі студенти та викладачі ставили питання гостеві, дізнавалися більше про подорож Шевченка Україною, його перебування у засланні й історію написання вірша «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?».
Також разом із Миколою Пшеничним до Острозької академії завітала юна письменниця, одинадцятикласниця з Рівного Вікторія Ушарук. Дівчина прочитала кілька своїх віршів із збірок та уривки із прозових творів.