Корумпованість є болючою проблемою сучасного українського суспільства. У Національному університеті «Острозька академія» 5 жовтня доцент кафедри правосуддя та кримінально-правових дисциплін Олег Герасимчук провів лекцію «Антикорупція».
Під час лекції було порушено питання сутності корупції та методів її протидії.
«Серед сорока однієї країни світу Україна посідає перше місце по корумпованості. Нині суспільство більше говорить про хабарництво, зокрема така тенденція спостерігається із 2014 року. Люди стали більш свідомі»,
У соцопитуваннях більшість респондентів зазначають, що саме корупція — є найбільшою загрозою для України. Присутні мали можливість розглянути корупцію не лише зі статей Конституції, а й з прикладів конкретних життєвих ситуацій. Найбільш корумпованими сферами життя, що на першому місці — це судова система, далі — правоохоронні органи, державний апарат, медицина та на останньому місці серед п’яти — освіта. Тому приклади охоплювали кожну з них.
Як зазначає лектор, більшість речей, які у повсякденному житті видаються законними, звичайними, є яскравими проявами хабарництва, починаючи від солодощів до більш коштовних подарунків. Такі прояви прихильності передбачають відповідальність перед законом.
Олег Герасимчук каже, що основна мета цієї лекції — ознайомити студентів з поняттям корупції та навчити боротися з нею. На питання про те, чи можна ж побороти корупцію в Україні він категорично відповідає:
«Це утопія. Глобально, охоплюючи все суспільство і його сфери, корупції позбутись не можна. Проте на індивідуальному рівні, для кожного окремо — це можливо».
Свої слова Олег Герасимчук підтверджує власним прикладом:
«Чому в Острозькій академії не має корупції? Такий курс було взято одразу. Ті, хто працюють тут, і ті, хто тут навчаються знають, що це норма, і так повинно бути. Я випускник цього університету, я брав приклад зі своїх викладачів, одразу розумів, що Острозька академія і корупція — далекі одне від одного».
Студентка 1-го курс факультету політико-інформаційного менеджменту Анастасія Фещук поділилась враженнями:
«Я була дуже рада почути цю інформацію, оскільки тепер я можу вести дебати у ситуаціях, пов’язаних з корупцією. Дізналась багато нового про типи корупції, про подарунки, які можуть виявитись хабарем. Ця лекція є своєрідною профілактикою корупції».
Кудряшов Максим, студент 1-го курсу факультету міжнародних відносин стверджує:
«Такі лекції потрібні. Утім, на мою думку, вони мають пізнавальний характер і застосувати на практиці отримані знання досить важко. Ми дізналися про різні види, прояви корупції та схему, за якою потрібно діяти у випадку неправомірного діяння, проте в реальності додається психологічний аспект й обставини, за яких нам пропонують скуштувати гірку (а комусь і звичайну) цукерку в жовто-блакитній обгортці з написом "все добре, не переймайся, так чинять усі", від якої відмовитися зможе лише вольова людина з твердими переконаннями і неабиякою винахідливістю та терпінням, щоб переконати спокусника у своїй правоті чи змусити його відступити... Щоб побороти корупцію в нашій державі, потрібно збагнути масштаби й глибини її залягання. Осягнути складність і трагічність цього явища можуть допомогти суд над екс-головою ДФС Романом Насіровим та "Справа честі" Лариси Гольник, що не поступилися принципами, не зрадили присязі й отримала за це "винагороду". Можна запозичити сінгапурську чи шведську моделі боротьби з корупцією, внести певні корективи відповідно до наших реалій. Та чи допоможе це, якщо не внести корективи у своє життя, своє світосприйняття, своє ставлення до особистої відповідальності за вчинки в правовому полі, якими б дрібними вони не здавалися».
Заступник декана з виховної роботи факультету політико-інформаційного менеджменту Юлія Маслова на завершення лекції звернулася до студентів:
«Ви навчаєтесь в університеті без корупції. В Острозькій академії працює антикорупційний комітет, тому навіть в тому разі, якщо факт корупції буде виявлено, ви можете почувати себе захищеними. Якщо у вас виникла якась незрозуміла ситуація і ви не знаєте, як вчинити, зверніться за порадою і ми подбаємо про вас».