Волонтер з Канади Пол Бродвей спробував пояснити студентам Національного університету «Острозька академія», чому принцип «жити сьогоденням» є нежиттєздатним у ХХ ст. та як суспільство намагається зберегти своє майбутнє.
Досить часто можна почути фразу «треба жити сьогоденням». Цінувати те, що у тебе в руках сьогодні. Використовувати повністю те, чим володієш сьогодні. Дихати тим, що є сьогодні. А чи впливає твоє сьогодні на те, що буде, або зникне завтра?
«Я хочу розповісти вам про модель сталого розвитку. У нас, у Канаді, це дуже важлива тема. Люди, порушуючи це питання, думають про своє майбутнє»,
Що таке сталий розвиток?
Сталий розвиток або sustainable development — це концепція балансу між задоволенням сучасних потреб людства та врахуванням потреб майбутніх поколінь. Інакше кажучи, ми використовуємо стільки природних ресурсів, скільки необхідно для задоволенням наших базових потреб та сприяємо відтворенню використаних.
Чому виникає потреба у концепції сталого розвитку?
Відповідь досить зрозуміла, ми живемо у світі обмежених природних ресурсів.
На чому базується формула сталого розвитку?
«Є три складові, які забезпечують стійкість моделі: соціальна, економічна та екологічна. Важко виокремити якусь головну, але, я вважаю, що добре розвинута економічна складова значно впливає на соціальну та економічну сфери»,
Соціальна складова визначає людину як суб’єкт розвитку, від якого залежать рішення, їх реалізація та контроль. У цій частині моделі ми говоримо про зменшення кількості конфліктів між людьми, справедливий розподіл матеріальних благ, збереження культурного та історичного капіталу.
Економічна — це розумне використання природних ресурсів та активне залучення ресурсозберігаючих технологій, інструментів. До прикладу, переробка матеріалів, вторинне використання продуктів, сортування сміття, використання альтернативної енергетики.
Екологічна — це збереження екосистем та підтримка їх функціонування. Також, варто зазначити, що ми не говоримо про повернення ідеальної форми існування екосистеми, в якій тепер, наприклад, розташоване місто з населенням 350 тис. осіб. Ми говоримо про здатність жителів цього міста сприяти відтворенню первісної форми цієї екосистеми з урахуванням нинішніх умов.
«Важливим елементом екологічної складової є екологічний відбиток людини або ecological footprint. Це показник, який визначає попит суспільства на природний капітал планети. Зараз ми використовуємо більше, ніж може дати планета Земля»,
«Можу сказати, що українське суспільство стабільніше за американське. Але, навіть українцям вже сьогодні треба думати про завтра»,