Концерт переможця багатьох національних та міжнародних конкурсів, піаніста Романа Лопатинського відбувся в Національному університеті «Острозька академія» 22 жовтня. Захід відбувся в рамках культурологічного проекту «Мистецькі експедиції».
Студент національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського та Accademia Pianistica Internationale «Incontri col Maestro» (Італія) Р. Лопатинський отримав І премію Тбіліського міжнародного конкурсу молодих піаністів (2005), зайняв перше місце на VІІ Міжанродному конкурсі молодих піаністів пам’яті В. Горовіца (2010), отримав третю премію та приз публіки 60-го Міжнародного конкурсу ім. Ферруччо Бузоні (2015), а також брав участь і здобув перемогу в багатьох інших музичних конкурсах.
«Я дуже рада, що ми маємо нагоду виступити в такому гарному навчальному закладі. Знати, що рояль „Steinway“ є потрібним — це дуже висока планка. Сподіваюся, наша з вами перша зустріч не буде останньою»,
У НаУОА Р. Лопатинський виконав твори Роберта Шумана, Сергія Рахманінова та Петра Чайковського.
«Переважно я граю класичну музику, а з більш сучасного — твори ХХ ст. Класичні твори — це найголовніше для мене. Мені подобається чимало піаністів, зокрема, наш співвітчизник Святослав Ріхтер, але, як на мене, від кожного можна щось почерпнути, тому сказати, що для мене є взірцем хтось один, я не можу. Мистецтво зараз відійшло на задній план у нашій державі, але потрібно цей переломний момент відчути, і якщо звертатися до мистецтва, воно може допомогти пережити все. Потрібно ходити на концерти — оркестрові, джазові, заходити в якісь арт-галереї, і тоді менше часу йтиме на думки про війну й особисті проблеми»,
Піаніст зізнався, що патріотичні почуття й пориви відіграють у його житті доволі значну роль. «У мене вже багато разів запитували, чому я не поїхав з України. Я навчаюся паралельно в Італії в академії, але я досі тут, хоча в мене були можливості виїхати закордон. Залишатися в нашій державі важко, але потрібно якось підіймати українську школу, яка тільки починає зароджуватися», — додав він.
«Наш проект існує уже рік, упродовж якого ми подорожуємо Україною. Ми надаємо перевагу маленьким містечкам з великою історією. Поступово сформувалися основні напрямки діяльності й розвитку проекту. До нас приєдналося уже близько 2000 осіб. Це і художники, і музиканти, і просто всі, хто допомагав нам. У проекту дуже цікава історія. Він розвивається спонтанно, стрімко й доволі несподівано для мене як для його керівника. Те, що ми приїхали до Острозької академії — не випадковість, адже вперше я тут побувала цього літа, побачила, як відбувається містерія посвяти у студенти й була просто зачарована. Ваша атмосфера надихає. Під час екскурсії я побачила ваш рояль і зрозуміла, що тут можна робити класні концерти»,
Л. Гарарук живе в Києві і вже давно займається організацією концертів, хоча і є директором студії з розвитку ювелірного дизайну. Отож, для неї «Мистецькі експедиції» — це більше меценатський проект:
«Ми приїхали сюди зі столиці, щоб дати можливість долучитися до того мистецтва, яке є доступним там. Ми продовжуємо подорожувати Україною. Вибираємо маленькі містечка для того, щоб поєднати їх із центром. Для митців це надзвичайно важливо, адже коли вони приїжджають до таких містечок, ми обов’язково проводимо тури — зустрічаємося з істориками, з краєзнавцями містечка для того, щоб художники, музиканти, які подорожують світом, знали історію рідної землі. Ми плануємо продовжувати. І співпрацю з академією — також».
Враженнями від концерту поділилася кандидат економічних наук, професор Ядвіга Пасічник:
«Слухати класичну музику — це велика насолода. Коли слухаєш, і думки, і душа проймається тими звуками і тим усім, що хотів сказати композитор. Надзвичайно позитивне явище для Острозької академії — приїзд митців такого рівня. Дуже добре, що наші студенти мали змогу долучитися до високого мистецтва. Хочеться вірити, що такі зустрічі з музикою в нашому університеті будуть частішими, і що наші студенти усвідомлюють, що крім популярної музики, яка переповнює ЗМІ, є щось велике, що викликає благородні пориви. Нехай щастить усім, хто слухав цю музику, і тим, хто її дарує людям».
Головною метою проекту «Мистецькі експедиції» є повернення маленьким містам України їх історичного і культурного статусу, розповсюдження культури меценатства і моди на меценатство, об’єднання митців криїни, формування такої собі неформальної мережі, де б митці могли втілювати свої творчі плани.