13-14 листопада в Національному університеті «Острозька академія» вже вчетверте відбувається Міжнародна конференція «Малиновські читання». Цьогорічний захід присвячено 140-річчю з дня народження професора Євгена Спекторського.
«В Острозі народився не лише Іоанникій Малиновський. Не менш цікавою постаттю був Євген Спекторський. Незважаючи на те, що він написав дуже багато робіт, мало з них є опублікованими, а тим більше — дослідженими, тому дуже важливо, що наші „читання“ присвячені саме творчості цього видатного українця. Сподіваюся, наш захід дасть поштовх до більш активного вивчення праць Спекторського»,
Пленарне засідання розпочав доктор юридичних наук, професор, викладач кафедри історії держави і права Київського національного університету імені Т. Шевченка Петро Захарченко. У його виступі мова йшла про марксизм і ставлення до нього Спекторського:
«Прихід більшовиків до влади Спекторському довелося відчути на собі, тому його неприязне ставлення до більшовицької ідеології легко зрозуміти. На думку вченого, якою б не була класова боротьба, є одвічні цінності, однакові для всіх, незалежно від класу, віку тощо. Перш за все, до таких цінностей Є. Спекторський відносив особисту і суспільну свободу. До кінця життя він так і залишився людиною, яка намагалася зупинити марксизм і його поширення у Європі».
Петро Кралюк під час своєї доповіді розповів про життя Євгена Спекторського та звернув увагу на його філософські та культурологічні праці. За словами П. Кралюка, хоча Спекторський і належить до тих дітей України, які народилися й жили тут, але зробили вибір на користь інших держав, усе ж українська культура значно вплинула на розвиток і світогляд цієї особистості. Своєю чергою, кандидат юридичних наук, доцент Олег Герасимчук у своїй праці дослідив сутність конституційної держави у працях Спекторського.
Робота конференції проходить за кількома основними тематичними напрямками:
- професор Є. В. Спекторський — видатний український правознавець, юрист, філософ, історик церкви та суспільної думки;
- теорія та історія держави і права, історія політичних та правових вчень, філософія права, юридична психологія;
- конституційне право, адміністративне право, фінансове право, інформаційне право, міжнародне публічне право;
- цивільне право, сімейне право, міжнародне приватне право, цивільний, господарський та адміністративний процес;
- трудове право та право соціального забезпечення, земельне право, аграрне право, екологічне право;
- кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право;
- кримінальний процес та криміналістика, судова експертиза;
- судоустрій, прокуратура, адвокатура.
Участь у конференції взяли понад 80 науковців з різних країн. Усі матеріали «Малиновських читань» опубліковано в науковому збірнику.