Захід «Вони загинули за рідну мову» відбувся в Національному університеті «Острозька академія» 25 березня. Студенти-філологи розпочали його із хвилини мовчання. Таким чином вони вшанували пам’ять героїв, які загинули у вирі останніх подій в Україні.
«У листопаді відбулася низка заходів, присвячених Дню української писемності та мови. Однак графік був настільки насиченим, що ми продовжуємо віддавати шану рідній мові впродовж року, — зауважив доктор педагогічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри української мови і літератури Іван Хом’як. — Пригадаймо, протести в Україні розпочалися ще тоді, коли прийняли славносвісний закон «КаКа». Буквально вчора у Верховній Раді знову запропонували прийняти другу державну мову. Виникає питання — для чого ж полягли сотні українців? І не лише цього року. За рідну мову загинуло чимало представників української еліти. Ми зібралися тут, щоб вшанувати цих героїв».
Студенти наголосили, що за пропозицією Бангладешу, ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000-го року Міжнародним днем рідної мови, організація об’єднаних націй з питань освіти, науки та культури перейнялася проблемою збереження мов, адже сьогодні на планеті нараховується більше 6000 мов і половині з них загрожує зникнення. Присутні дізналися, що через низку обставин є люди, які пожертвували своїм життям задля збереження мови, задля привернення уваги до її зникненя тощо. Наприклад, найвідомішим актом смерті за мову на українських теренах було самоспалення на могилі Тараса Григоровича Шевченка, яке здійснив Олекса Гірник. Також можна вважати, що за рідну мову загинули Олена Теліга, Микола Хвильовий, Валеріян Підмогильний, Михайль Семенко, Григорій Чубай, Тарас Шевченко.
Студенти Острозької академії також підготували відеопрезентацію, де різними мовами світу закликали українців берегти рідну мову.