У Національному університеті «Острозька академія» першого-другого квітня відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Феномен шістдесятництва в контексті ХХ століття». Упродовж двох днів науковці обговорювали філософсько-світоглядні основи й ідеологічно-політичні аспекти творчості шістдесятників, їхній вплив на сучасну літературу, лінгвостилістичні особливості художніх творів.
У науковому заході взяли участь відомі громадські діячі, письменники, публіцисти із різних областей України. Зокрема, на пленарному засіданні із доповіддю про Тараса Шевченка виступив доктор педагогічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, завідувач кафедри української мови і літератури Острозької академії Іван Хом’як.
Дмитро Стус, кандидат філологічних наук, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, виголосив доповідь на тему «Шістдесятники як феномен часу». Доктор філософських наук, професор, проректор із навчально-наукової роботи Острозької академії Петро Кралюк окреслив у своїй доповіді специфіку творчості Миколи Руденка в контексті української філософської традиції.
Доповідь публіциста, історика дисидентського руху, координатора програми Харківської правозахисної групи Василя Овсієнка мала назву «Іноземці про Василя Стуса». До речі, Василь Овсієнко напередодні конференції прочитав лекцію студентам університету «Василь Стус. Поет і Громадянин». Письменника він знає не з книжок — у мордовських таборах він близько двох місяців жив в одній камері із Василем Стусом.
Професор Олексій Неживий приїхав в Острозьку академію із Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. У рамках конференції науковець презентував монографію, що стосується творчості Григора Тютюнника, зокрема, текстологічної проблематики творчості. Письменник, перекладач, викладач кафедри української мови і літератури Острозької академії Олександр Ірванець порушив у своєму виступі проблематику урбаністичної поезії Віталія Коротича.
«Це конференція не лише про «велетнів» інтелекту. Це конференція про «велетнів» духу, — зауважив декан гуманітарного факультету, професор Василь Жуковський. — Вони з'явилися після смерті одного із найжорстокіших тиранів в історії людства. Здавалося, що у них не було шансу ні перемогти, ні вижити. Але вони це зробили. Хто вижив фізично, а хто — у пам'яті прийдешніх поколінь. Від шістдесятників ми повинні набратися мужності. Сьогодні, як ніколи, нам потрібно зрозуміти їхнє слово. І нехай це слово знайде вдячних послідовників».