У Національному університеті «Острозька академія» 16-17 листопада 2012 року з ініціативи Інституту права ім. І. Малиновського відбулася І Міжнародна науково-практична конференція «Малиновські читання». Дата була обрана не випадково, адже 16 листопада 2012 року виповнилося 144 роки з Дня народження академіка Іоникія Олексійовича Малиновського, уродженця міста Острога, видатного правника, політичного та громадського діяча.
Співорганізаторами цього наукового заходу крім Національного університету «Острозька академія» стали Національний дослідницький Томський державний університет (м. Томськ, Росія), Південний федеральний університет (м. Ростов-на-Дону), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького.
На пленарному засіданні з вітальним словом виступили проректор з навчально-наукової роботи НаУОА, професор Петро Кралюк та директор Інституту права ім. І. Малиновського НаУОА, професор Василь Попелюшко.
Виступи на пленарному засідання розпочав завідувач кафедри сучасної вітчизняної історії Томського державного університету, доктор історичних наук, професор Сергій Фоміних. Він спільно з доктором історичних наук, професором Сергієм Некриловим представив, дослідження про раніше невідомі сторінки біографії Іоникія Малиновського томського періоду. Професор Фоміних звернув увагу на той високий авторитет, яким користувався професор Малиновський серед студентів, викладачів та інших представників тогочасної інтелігенції.
Продовжив пленарне засідання доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського державного університету ім. І. Франка, дійсний член (академік) Національної академії правових наук України Василь Нор. Він зупинився на принципах та завданнях кримінального провадження за новим Кримінальним процесуальним кодексом України.
Доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального та адміністративного права Академії адвокатури України Євген Фесенко висвітлив проблему прав людини як найважливішої цінності, що потребує кримінально-правового захисту та актуалізував наукову дискусію щодо визначення об’єкта злочину.
Кандидат юридичних наук, доцент кафедри правосуддя юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Сиза звернула увагу присутніх на нове у визначенні підсудності згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України, що набирає чинності 20 листопада 2012 року.
У пленарному засіданні взяла участь також представник Республіки Білорусь, здобувач Білоруського державного університету, старший викладач кафедри правознавства Гомельського філіалу Міжнародного університету «МІТСО» Катерина Савчик. Вона висвітила загальні тенденції та регіональні особливості правозастосовної практики у сфері регулювання діяльності православних парафій у БРСР в період після Другої світової війни.
Після короткої перерви та екскурсійної програми Острозькою академією робота продовжилася на секційних засіданнях.