Кафедра національної безпеки та політології
Керівництво
Завідувач кафедри: Романов Микола Степанович, доктор юридичних наук, ст. науковий співробітник, професор, академік АН ВШ України, полковник у відставці
Контактна інформація: новоакадемічний корпус
e-mail: mykola.romanov@oa.edu.ua
Офісні години: Пн. - Пт.: 9.00-18.00, обідня перерва: 13.00-14.00, консультації: Пн. 16.30 - 17.30
Старша лаборантка кафедри: Мацієвська Світлана Антонівна
Контактна інформація: новоакадемічний корпус
e-mail: kafedra.politologii@oa.edu.ua
Офісні години: понеділок - п'ятниця: 9.00-18.00, обідня перерва: 13.00-14.00
Загальна інформація про кафедру
Кафедра політології створена у 2001 році. Після відкриття спеціальності «Національна безпека» у 2017 році назва кафедри змінилася на «кафедра національної безпеки та політології».
Кафедра здійснює підготовку фахівців за трьома спеціальностями:
- 052 Політологія – повний цикл (бакалавр, магістр, доктор філософії);
- 256 Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності) – бакалавр, магістр;
- 281 Публічне управління та адміністрування – магістр. ОПП «Публічне управління та адміністрування», ОНП «Врядування, суспільна політика і комунікації»
У 2013 році магістерська програма з політології приєдналася до програми «Studia Wschodnie» Варшавського університету. Спільна програма дає можливість здобувачам скористатися академічною мобільністю та отримати одразу два дипломи: магістра політології Острозької академії та магістра програми «Studia Wschodnie» Варшавського університету.
Освітній процес за трьома спеціальностями забезпечують понад сорок фахівців, які працюють на постійній основі та за сумісництвом. Одинадцять викладачів є штатними працівниками кафедри. Серед запрошених професорів – викладачі Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка, Національної академії Служби безпеки України, Варшавського університету, Люблінського католицького університету ім. Яна Павла ІІ, Університету Матея Бела (Банська Бистриця, Словаччина), Карлового університету (Прага, Чеська Республіка).
Напрями наукових досліджень
Кафедра працює над двома науково-дослідними темами:
- «Політичні трансформації в Україні: теоретичний та емпіричний аналіз», номер державної реєстрації 0119U103085. Науковий керівник: доктор політ. н., проф. Ю.В. Мацієвський.
- «Геополітичні трансформації та їхній вплив на національну та міжнародну безпеку», номер державної реєстрації 0124U004678. Науковий керівник: доктор юрид. н., проф. М.С. Романов.
У 2019 році кафедра стала учасником міжнародного проєкту Європейського Союзу «Еразмус+ WARN – «Academic Response to Hybrid Threats» (610133-EPP-1-2019-1-FI-EPPKA2-CBHE-JP), що виконується у партнерстві з університетами України, Франції, Естонії, Португалії та Фінляндії.
Дослідницькі центри та лабораторії
- Школа політичної аналітики «Поліс». Керівник – доц. В. М. Лебедюк.
- Центр політичних досліджень. Керівник – проф. Ю. В. Мацієвський.
- Лабораторія досліджень гібридних загроз національній безпеці. Керівник – проф. А.Є. Атаманенко.
Наукові гуртки
- «Аналіз та візуалізація даних в соціальних науках». Керівник – доц. В. М. Лебедюк
- «Соціальна політика в системі національної безпеки України». Керівник – викл. С. Ю. Кардаш.
- «Пропаганда і контрпропаганда». Керівник – доц. О. І. Санжаревський
Міжнародна співпраця
Програма академічної мобільності Erasmus+:
- Академія ім. Якуба з Парадижа в Гожуві Вєлькопольському (Польща);
- Варшавський університет (Польща);
- Карлів університет (Прага, Чеська Республіка);
- Люблінський католицький університет ім. Яна Павла ІІ (Польща);
- Університет Масарика (Брно, Чеська Республіка);
- Університет Матея Бела (Банська Бистриця, Словаччина);
Спільні проєкти
- 2023-2026 р. Erasmus+ Programme – Jean Monnet Activities “Studies of Principles and Values of European Politics from Pericles to Modern Times” (№ 101127113);
- 2022-2025 р. Erasmus+ Programme – Jean Monnet Activities “Human Rights in the EU” (№ 101085107);
- 2017-2020 р. V4EaP Visegrad University Studies Grant «The Comparative Study of Democratization: Transition Politics in V4 countries and Ukraine» (No. 61610036);
- 2017-2020 р. Erasmus+ Programme – Jean Monnet Activities «European Values and Identity Studies» (587684-EPP-1-2017-1-UA-EPPJMO-MODULE).
- З 2009 р. кафедра разом із Замойською академією (м. Замосць, Республіка Польща) започаткувала програму спільних польсько-українських зустрічей з актуальних питань міжнародних відносин.
Особливості програм
Бакалавр національної безпеки
- Галузь знань – 25 Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону.
- Спеціальність – 256 Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності).
Мета програми – забезпечити публічний сектор кваліфікованими фахівцями, які мають системні знання у сфері безпеки і суміжних галузях, уміють критично мислити і вирішувати широке коло прикладних завдань у сфері національної безпеки в умовах динамічних змін і сучасних викликів.
Можливості працевлаштування і кар’єрного зростання:
Випускники програми можуть працювати у правоохоронних, військових та безпекових структурах (відповідно до штатного розпису), антикорупційних органах, у секторі безпеки державних органів влади на таких посадах: експерт із питань національної безпеки; радник, консультант, помічник керівників підприємств, установ, організацій та підрозділів з економічної безпеки, безпеки персоналу, інформаційної безпеки; інспектор правоохоронних органів, кримінально-виконавчої служби, воєнізованої охорони, приватний детектив та фахівець із дізнання; інспектор прикордонної служби; інструктор з організаційної та безпекової роботи; інспектор із моніторингу безпекової діяльності; аналітик з питань національної безпеки; менеджер з безпеки підприємства; фахівець з безпеки морських портів та аеропортів.
Під час навчання студенти мають можливість оволодіти іноземною мовою на рівні міжнародного сертифікату В2, а також пройти програму фізично-бойової підготовки з навчанням на одній із військових кафедр Національної академії Служби безпеки України чи Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. Здобувачі мають можливість брати участь у програмах міжнародної мобільності в університетах-партнерах, стажуватися у Центрі інформації і документації НАТО в Україні, представництві Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні, Національному інституті стратегічних досліджень при Президентові України, Департаменті безпеки Української спілки промисловців та підприємців, структурах Державної міграційної служби, безпекових структурах банків, комерційних організацій, охорони судових органів управління Міністерства юстиції тощо.
Магістр національної безпеки
- Галузь знань – 25 Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону.
- Спеціальність – 256 Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності).
Мета програми – забезпечити публічний сектор України висококваліфікованими фахівцями в галузі управління національною безпекою та сформувати нове покоління фахівців, які володіють належними компетентностями, вміють системно та інноваційно мислити, спроможні вирішувати прикладні проблеми в умовах динамічних змін та сучасних викликів.
Можливості працевлаштування і кар’єрного зростання:
Випускники-магістри можуть бути працевлаштовані на керівних посадах структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, в органах управління сил територіальної оборони, безпекового сектору держави та приватного бізнесу: управителі з підбору, забезпечення та використання персоналу, систем з інформаційної безпеки. Керівники підрозділів (служби, управління, департаменту та ін.) з безпеки (фінансово-економічної, інформаційної) інші професіонали державної служби, а також в галузі правоохоронної діяльності, з організації інформаційної безпеки, захисних та охоронних служб. Вони зможуть працювати у якості наукових співробітників, керівниками наукових проєктів та програм, професіоналами в галузі інформації та інформаційні аналітики.
Бакалавр політології
- Галузь знань - 05 Соціальні та поведінкові науки.
- Спеціальність - 052 Політологія.
Програма орієнтована на підготовку фахівців широкого профілю для потреб регіону і країни загалом, які володіють теоретичними знаннями і практичними навичками для роботи в органах державної влади, місцевого самоврядування, громадських і політичних об’єднаннях та ЗМІ. Програма має виразну емпіричну орієнтацію з наголосом на використання кількісних методів у теоретичних і прикладних політичних дослідженнях.
Можливості працевлаштування та траєкторії кар’єри:
Бакалавр політології може працювати в апараті органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, політичних партій, громадських організацій, професійних спілок тощо. Керівником підрозділів з реклами та зв’язків з громадськістю; керівником проектів та програм, менеджером з дослідження ринку та вивчення суспільної думки у комерційних структурах, засобах масової інформації, наукових та аналітичних центрах або продовжують навчання у магістратурі в українських чи іноземних університетах.
Магістр політології
- Галузь знань - 05 Соціальні та поведінкові науки.
- Спеціальність - 052 Політологія.
Магістр політології – це фахівець з вивчення політичних явищ та процесів, що відбуваються в Україні і світі. Діяльність політолога полягає в описі, поясненні та аналізі політичних подій, що також передбачає вироблення рекомендацій у різних галузях суспільного життя. Фах політолога дає можливість брати участь у політиці, вивчати її, чи впливати на її здійснення на різних рівнях.
Можливості працевлаштування та траєкторії кар’єри:
Магістр політології може працювати на керівних посадах у системі державного управління, аналітичних структурах, політичних та громадських організаціях, науково-дослідних установах, ЗМІ, закладах освіти або продовжити навчання в аспірантурі в Україні чи за кордоном.
Доктор філософії
- Галузь знань - 05 Соціальні та поведінкові науки.
- Спеціальність - 052 Політологія.
Програма має виразну дослідницьку орієнтацію, яка поєднує теоретичну, практичну і дидактичну складові. Теоретична складова забезпечується методологічними курсами, які дозволяють поглибити соціальні та професійні навички. Практична складова, крім підготовки дисертації, дозволяє поглибити дослідницькі компетентності шляхом написання статей і їх презентації на наукових заходах. Дидактична складова сприяє розвитку педагогічної майстерності під час проходження аспірантської практики. Набуті компетентності можуть бути реалізовані у дослідницькій, експертній, освітній, громадській та суспільно-політичній сферах.
Можливості працевлаштування та траєкторії кар’єри:
Наукова, експертна та управлінська діяльність у дослідницьких, аналітичних та освітніх установах, органах влади усіх рівнів, громадських організацій та органів місцевого самоврядування. Керівні посади у відділах наукових установ, профільних кафедр університетів; управління спеціалізованими освітніми, дослідницькими чи професійними програмами, дослідницькими проєктами в Україні та за кордоном; докторантура/габілітація в українських чи закордонних університетах.
Магістр публічного управління та адміністрування (Master of Public Management and Administration)
- Галузь знань - 28 Публічне управління та адміністрування.
- Спеціальність - 281 Публічне управління та адміністрування.
ОПП «Публічне управління та адміністрування»
Метою програми є підготовка кваліфікованих фахівців, які володіють фундаментальними знаннями з вироблення й аналізу публічної політики, сучасними методами збору та аналізу даних і здатні застосувати їх для вирішення практичних завдань у сфері публічного управління та адміністрування на регіональному та локальному рівнях.
Програма сфокусована на вивченні процесу здійснення політики, від визначення проблеми, збору й аналізу даних до підготовки й написання аналітичних матеріалів на різних рівнях публічного управління та адміністрування.
Можливості працевлаштування та траєкторії кар’єри:
Випускники освітньої програми з публічного управління та адміністрування можуть працювати в органах державної влади та місцевого самоврядування, стати керівниками та фахівцями на підприємствах, установах та організаціях державної та комунальної форми власності, працювати інформаційними аналітиками та аналітиками консолідованої інформації в інформаційно-аналітичних центрах, громадських організаціях, міжнародних організаціях та їх представництвах в Україні.
ОНП «Врядування, суспільна політика і комунікації»
Освітня програма передбачає фахове навчання впродовж професійної кар'єри конкурентоспроможних лідерів які стратегічно мислять, вміють урядувати і виробляти суспільну політику та якісно комунікувати.
Можливість втілення в життя розроблених на заняттях здобувачами стратегічних планів та проєктів, здійснення підготовки аналітичних записок – з метою їх використання у формуванні суспільної політики в країні
Можливість впливу на місцевий та національний розвиток України та її відбудову, долучившись до державної служби та органів місцевого самоврядування.
Практико-орієнтоване, креативне навчання завдяки залученню практиків, провідних фахівців з аналізу політики, стратегічного управління, врядування, моніторингу й оцінювання, комунікацій, лідерства, гостьових викладачів, іноземних фахівців.
Можливості працевлаштування та траєкторії кар’єри:
Державний службовець (категорії «А», «Б», «В»); посади в органах державної влади та місцевого самоврядування; керівник, фахівець на підприємствах, установах та організаціях державної та комунальної форми власності; аналітик, експерт в аналітичних центрах, інститутах громадянського суспільства; фахівець в громадських і міжнародних організаціях та їх представництвах в Україні. Також є можливість продовжити навчання за третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти.