У Національному університеті «Острозька академія» минулого тижня пройшли Дні науки. 29 березня відбулася дискусія, що стосувалася книги Д. Аджемоґлу і Дж. Робінсона «Чому нації занепадають: походження влади, багатства і бідності».
Упродовж цього заходу всі присутні мали змогу поміркувати над тим, чому у світі існує нерівність та як так сталося, що одні країни розвиваються стрімко, а інші ніяк не стануть на шлях сталого розвитку.
Учасниками обговорення стали: Олександр Дем’янчук, доктор політичних наук, професор кафедри політології НаУКМА та перекладач книги українською мовою, Юрій Мацієвський, доктор політичних наук, доцент та керівник Центру політичних досліджень НаУОА, Микола Зайцев, доктор філософських наук, професор і завідувач кафедри культурології та філософії НаУОА, Іван Топішко, кандидат економічних наук і доцент кафедри економічної теорії, менеджменту і маркетингу НаУОА, а модератором дискусії був Дмитро Шевчук, доктор філософських наук, доцент і декан гуманітарного факультету НаУОА.
«Книга стала світовим бестселером по праву. Мало яке видання зрівняється із цим по інформативності. Читається воно як детектив. Маса фактів, описів і подій»,
У книзі автори зазначають про те, що економіка значно впливає на розвиток країн, проте з іншого боку політичні інституції досить часто визначають економічний розвиток.
«У теорії нерівності Аджемоґлу і Робінсона визначено політичні та економічні інституції двох видів — екстрактивні й інклюзивні. Інклюзивні заохочують людей до участі в економічній діяльності, орієнтованій на розкриття талантів та умінь. Екстрактивні, навпаки, створено для того, щоб відбирати доходи і блага в однієї суспільної групи на користь іншої»,
Панельна дискусія дала можливість подивитися на концепцію, викладену в книзі, з позиції різних дисциплін, адже основні учасники є експертами в різних сферах, зокрема: економіці, культурології, філософії та політології. Говорили про особливості розвитку тих чи інших націй, роль правителя в державі, а також поспілкувалися про сучасну ситуацію в Україні.
Згодом, слухачі мали змогу долучитися до дискусії, задаючи питання або ж висловлюючи влучні коментарі.
«Я дуже вдячний організаторам за те, що зібрали таку аудиторію. Я приємно вражений. У мене це не перша книжка і не остання. І коли я наступного разу буду в академії, то знову влаштуємо обговорення. Отож, закликаю всіх до читання»,
Запис онлайн-трансляції дискусії можна переглянути на YouTube каналі Лабораторії журналістської майстерності НаУОА.